Co to jest Copper Mark? To szeroko zakrojony, międzynarodowy program obiektywnej, swoistej certyfikacji, weryfikacji prowadzonej działalności pod kątem etyki prowadzonego biznesu. Powstał z inicjatywy International Copper Association i spółek członkowskich tej organizacji, której przyświecają cele zrównoważonego rozwoju. Zasady Zrównoważonego Rozwoju uznają już 193 kraje. W tym także Polska. U nas określone zostały w rządowej Strategii Zrównoważonego Rozwoju dla Polski do 2025 roku.
Konkretne kryteria oceny
Aby otrzymać znak Copper Mark trzeba spełnić ściśle określone kryteria branżowe w zakresie prowadzenia procesów produkcyjnych i to prowadzenia ich w konkretny sposób. Chcąc zostać uznanym za współtwórców celu dotyczącego odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji, producenci miedzi oceniani są na podstawie całego wachlarza kryteriów odpowiedzialnej produkcji. Te kryteria oceny zawarte są w dedykowanym dokumencie – ocenie gotowości do ryzyka (RRA), stworzonej przez specjalną inicjatywę Responsible Minerals Initiative dla Cooper Mark.
Program tej „certyfikacji” dla firm z branży przemysłowej jest oczywiście dobrowolny. W tym przypadku chodzi o obiektywne potwierdzenie, że produkcja miedzi w całym łańcuchu produkcyjno-handlowym odbywa się w danej firmie na najwyższym poziomie i z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Producenci miedziowi, którzy pomyślnie przechodzą taką weryfikację, otrzymują certyfikat jakości Cooper Mark. Mogą potem wykorzystywać ten znak w swoich publikacjach korporacyjnych, na umowach czy na wyrobach z miedzi. Zwiększa to ich wiarygodność jako partnera także w międzynarodowych relacjach biznesowych.
Najwyższe światowe standardy
Do programu Copper Mark dołączyły konkretnie dwa oddziały KGHM Polska Miedź S.A. czyli Huta Miedzi Głogów oraz Huta Miedzi Legnica. Teraz przechodzą weryfikację dotyczącą m.in. deklarowanego, efektywnego i zgodnego z najwyższymi standardami zarządzania produkcją, a także wpływu produkcji miedzi na środowisko.
– Tym samym potwierdziliśmy, że huty Polskiej Miedzi spełniają najwyższe światowe standardy. Produkcja miedzi w naszej spółce odbywa się w sposób zrównoważony, odpowiedzialny, z poszanowaniem nie tylko prawa krajowego, ale również najlepszych międzynarodowych praktyk z zakresu m.in. odpowiedzialnego łańcucha dostaw. Stale doskonalimy nasze procesy produkcyjne – mówi Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź S.A.
– Uzyskanie znaku Copper Mark będzie miało duże znaczenie dla sprzedaży produkowanych przez KGHM katod miedzianych, ponieważ znak będzie potwierdzeniem wysokiej rangi produktów KGHM wśród największych światowych producentów metali – dodaje Paweł Gruza, wiceprezes spółki ds. Aktywów Zagranicznych.
Zobowiązanie Huty Miedzi Głogów i Huty Miedzi Legnica do potwierdzenia zgodności z kryteriami Copper Mark jest bardzo konkretne. Można je zobaczyć pod adresem: https://coppermark.org/join-us/copper-producers/. Zarządy i pracownicy hut są świadomi, że po dwóch latach od jego podjęcia przyjdzie obiektywna i sprawiedliwa ocena.
MATERIAŁ PRZYGOTOWANY WE WSPÓŁPRACY Z KGHM POLSKA MIEDŹ S.A.