fbpx
Strona głównaWiadomościInflacja jest dwucyfrowa - pierwszy raz od prawie 22 lat

Inflacja jest dwucyfrowa – pierwszy raz od prawie 22 lat

-

Główny Urząd Statystyczny właśnie podał dane dotyczące inflacji. Okazuje się, że roczna inflacja w marcu 2022 roku wyniosła 10,9%. Tak źle nie było od lipca 2000 roku, czyli od prawie 22 lat. Na wysokie dane wpłynęło kilka czynników. 

Dwucyfrowa inflacja w marcu 2022 roku

Można było spodziewać się wysokiej inflacji ze względu na wojnę w Ukrainie, a także coraz wyższe ceny paliw i energii elektrycznej. Okazuje się, że to właśnie ten ostatni czynnik najmocniej wpłynął na dane w marcu 2022 roku. Warto dodać, że opublikowane przez GUS statystyki to tzw. szybki szacunek, który zostanie zweryfikowany. Dokładne dane poznamy 15 kwietnia.

Co zdecydowało o tak wysokiej inflacji?

Na wysoką inflację wpłynęły następujące wzrosty cen:

  • paliw – 33,5%

  • żywności i napojów bezalkoholowych – 9,2%

  • nośniki energii (w tym prąd, gaz, opał) – 23,9%.

W koszyku inflacyjnym najwięcej zajmuje żywność, jednak podrożała ona stosunkowo najmniej. Na drugim miejscu znajdują się nośniki energii, a na trzecim paliwa. Właśnie dlatego inflacja nie jest jeszcze wyższa.

Tak źle było w lipcu 2000 roku

Inflacja zdecydowanie pobiła kolejny rekord, przynajmniej jeśli chodzi o XXI wiek. Ostatni raz jej poziom był tak wysoki w lipcu 2000 roku, a więc prawie 22 lata temu. Niestety zdaniem analityków przez cały 2022 roku inflacja będzie bardzo wysoka, a ceny żywności będą rosły bardzo dynamicznie. Zgodnie z najnowszymi szacunkami inflacja nieco spadnie w 2023 roku, natomiast zauważalnie dopiero w 2025 roku.

Inflacja miesiąc do miesiąca również bardzo wysoka

Widoczny jest także wzrost cen między lutym 2022 a marcem 2022, czyli miesiąc do miesiąca. Inflacja wyniosła 3,2%. Tak wysoki wskaźnik był ostatni raz w styczniu 1996 roku, a więc 26 lat temu.

 

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również