W „Tygodniku Gospodarczym PIE” przytoczono dane, które pokazują, że w latach 2018-2020 aktywność innowacyjną wykazało 36,7 proc. polskich przedsiębiorstw przemysłowych i 33 proc. usługowych. Jest to najlepszy wynik w historii pomiarów. Według GUS przedsiębiorstwo aktywne innowacyjnie to takie, które w badanym okresie wprowadziło przynajmniej jedną innowację produktową lub procesową, albo zrealizowało co najmniej jeden projekt innowacyjny.
„W porównaniu z latami 2017-2019 udział firm aktywnych innowacyjnie wzrósł o 15 pkt. proc. w przypadku przedsiębiorstw przemysłowych oraz o 19,3 pkt. proc. w przypadku usługowych” – podkreślono w artykule.
PIE zauważył również, że w działalność innowacyjną coraz bardziej inwestują przedsiębiorstwa usługowe, a łączne nakłady na takie cele w 2020 r. wyniosły dla wszystkich rodzajów firm aż 38,8 mld złotych, czyli o ponad 2 mld złotych więcej niż w 2018 r. Ogólnie największy udział w innowacjach mają duże przedsiębiorstwa, które zatrudniają co najmniej 250 osób. Najbardziej innowacyjne firmy przemysłowe to te, które trudnią się wytwarzaniem i przetwarzaniem koksu oraz produktów rafinacji ropy naftowej, a wśród przedsiębiorstw usługowych w innowacjach przoduje sektor ubezpieczeniowy.
Analitycy PIE wskazują, że za przyspieszenie procesu innowacji w polskiej gospodarce może odpowiadać pandemia Covid-19, która wymusiła na firmach transformację cyfrową.
Źródło: Tygodniku Gospodarczy PIE