fbpx
Strona głównaWiadomościKongres 590: Transformacja energetyczna to dla KGHM szansa i wyzwanie

Kongres 590: Transformacja energetyczna to dla KGHM szansa i wyzwanie

-

– Transformacja energetyczna w 75 proc. oparta jest o miedź. Potrzeby samej Europy to 22 mln ton, więc są ogromne. My widzimy w tym swoją szansę na sprzedaż, na funkcjonowanie w najbliższych latach, gdyż popyt będzie zwiększony – stwierdził prezes KGHM podczas debaty „Nowe możliwości polskiej gospodarki”, w której udział wziął też m.in. wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

– Jednocześnie jest to dla nas wyzwanie związane z energią, ponieważ naszym głównym kosztem produkcji, oprócz pracy, jest energia elektryczna, dlatego musimy mieć tanią energię elektryczną. Dlatego staramy się transformować firmę w kierunku pozyskiwania energii elektrycznej z OZE, chociaż to nie jest łatwe – dodał Marcin Chludziński.

Prezes KGHM zaznaczył, że obniżenia kosztów energii nie da się osiągnąć wykorzystując do tego celu jedynie ogniwa fotowoltaiczne. – Dlatego sięgamy też po rozwiązania małych modułowych reaktorów jądrowych, które pomogą nam osiągnąć samowystarczalność energetyczną w przyszłości – wyjaśnił.

Przypomniał, że KGHM podpisał pod koniec września tego roku z amerykańską firmą NuScale porozumienie ws. budowy małych reaktorów jądrowych. Chodzi o co najmniej cztery jednostki NuScale, o mocy 77 MWe każda.

Szef KGHM mówiąc o chilijskiej kopalni miedzi Sierra Gorda, która w tym roku po raz pierwszy pozytywnie wpłynęła na wynik grupy, prezes powiedział, że jeszcze dużo można tam zrobić, aby poprawić sytuację.

– Założyliśmy, że nie dokładamy pieniędzy do Sierra Gorda. Minimalizujemy pożyczki, minimalizujemy nowe inwestycje w projekt. Zastałem na biurku plany, w których mieliśmy wysyłać następne setki milionów dolarów. Zatrzymaliśmy to. Wyłącznie przez efektywność wewnętrzną (…) oszczędności optymalizację osiągnęliśmy efekty. To nie kosztowało nas nowych inwestycji – dodał.

W pierwszej połowie tego roku z chilijskiej kopalni do Polski spłynęło ponad 500 mln zł. Wcześniej projekt ten był deficytowy i KGHM tylko do niego dokładał.

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również