fbpx
Strona głównaWiadomościLiczba przypadków depresji wśród dzieci znacznie wzrosła - wystarczyły 2 lata pandemii

Liczba przypadków depresji wśród dzieci znacznie wzrosła – wystarczyły 2 lata pandemii

-

Niestety stan psychiczny bardzo dużej części dzieci i młodzieży znacznie się pogorszył przez dwa lata pandemii. Największe znaczenie miało zamknięcie szkół, zmniejszenie liczby kontaktów społecznych oraz lockdowny i rosnąca niepewność. Psychologowie obawiają się, że skutki będą długofalowe. 

Znaczny wzrost liczby przypadków depresji i zaburzeń lękowych

Badania przeprowadzone w Poznaniu na Uniwersytecie Adama Mickiewicza przez naukowców wykazały, że kondycja psychiczna dzieci i nastolatków znacznie się pogorszyła. Wyniki badań wykazały, że zdaniem nauczycieli, psychologów i pedagogów w grupach dzieci i młodzieży można zaobserwować wiele symptomów depresji oraz zaburzeń lękowych. Dokładne wyniki pokazały:

  • wzrost liczby przypadków depresji aż o 67%

  • 59% więcej przypadków uzależnień od nowoczesnych technologii

  • 54% więcej dzieci ma zaburzenia lękowe

w porównaniu do stanu sprzed marca 2020 roku.

Warto dodać, że zdaniem 87% osób badanych ich kondycja psychiczna uległa znacznemu pogorszeniu. Wynik ten jest przerażający i wskazuje na coraz poważniejszy problem wśród dzieci i młodzieży. Niestety wielu uczniów ma problemy z codzienną komunikacją międzyludzką, wzrósł także odsetek liczby prób samobójczych. W czasie tych dwóch lat trwania obostrzeń i nauki zdalnej, najwięcej trudności miały osoby w wieku od 13 do 16 roku życia, a więc właśnie ta młodzież, która przeżywa bunt wieku nastoletniego.

Problemy z nauczaniem zdalnym

Uczniowie zgłaszali także wiele problemów, związanych konkretnie ze zdalnym nauczaniem. Chodziło przede wszystkim o trudność z samodzielnym organizowaniem procesu uczenia (ten problem wystąpił u 87% uczniów) i izolacją od innych ludzi. Dodatkowo prawie 50% dzieci miało różnego rodzaju awarie sprzętu do nauki. Oczywiście niektórzy uczniowie wskazali także na zalety nauki zdalnej, na przykład dłuższy sen, niższy poziom stresu, brak konieczności dojazdów do szkoły.

Należy podjąć działania naprawcze

Konieczne jest podjęcie działań naprawczych, których celem będzie przywrócenie normalnego funkcjonowania dzieci i młodzieży. Szczególne znaczenie będą miały programy psychoterapeutyczne oraz warsztaty z zakresu komunikacji międzyludzkiej.

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również