fbpx
Strona głównaWiadomościMaleje liczba kobiet w biznesie

Maleje liczba kobiet w biznesie

-

Badanie przeprowadzono w związku z drugą edycją kampanii Wiedza Nie Ma Płci. Udział kobiet na najwyższych stanowiskach maleje, mimo że panie stanowią 40 proc. wszystkich pracowników na polskim rynku pracy. Spadek liczby kobiet na stanowiskach prezesów i członków zarządu dotyczy też spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. W 2021 r. firmy należące do kobiet stanowiły 32,5 proc. wszystkich przedsiębiorstw w Polsce.

„Według danych za cały rok 2021 aż 80 proc. stanowisk prezesów i 75 proc. stanowisk członków zarządu w polskich firmach zajmują mężczyźni, a liczba kobiet na tych stanowiskach zaczęła spadać. W zaledwie 6 proc. spółek giełdowych funkcję prezesa sprawuje kobieta. O 3 proc. w stosunku do 2020 r. spadła również liczba firm należących do kobiet” – poinformowała Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką.

Na powstanie takiej sytuacji – według raportu fundacji – wpływ miała pandemia. Co trzecia kobieta prowadząca w Polsce biznes miała w ciągu ostatniego roku problemy z działalnością, co czwarta odnotowała spadek przychodów, a co piąta musiała zmienić profil działalności swojej firmy. Funkcjonowanie zawiesiło natomiast 8 proc. przedsiębiorstw prowadzonych przez kobiety.

Źródło: PAP

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również