fbpx
Strona głównaWiadomościMikropożyczki wciąż bardzo popularne

Mikropożyczki wciąż bardzo popularne

-

Nie słabnie zainteresowanie komercyjnym mikrowparciem rozwoju działalności oraz inwestycji w firmach. Według informacji Biura Informacji Kredytowej (BIK), w sierpniu 2021 r., w porównaniu do sierpnia roku 2020, banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom więcej kredytów ogółem – i to zarówno w ujęciu liczbowym (+20,4 proc.), jak i wartościowym (+31,2 proc.). Najwięcej pożyczały firmy usługowe (które też, według odczytów Indeksu Jakości, najgorzej je w sierpniu br. spłacały) i handlowe, które w sumie pochłonęły 72 proc. całego wolumenu mniejszych pożyczek.

W ujęciu liczbowym banki przyznały o 39,9 proc. więcej kredytów w rachunku bieżącym oraz o 16,9 proc. więcej kredytów obrotowych. Wzrosła też (w porównaniu do sierpnia 2020 r.) wartość udzielonych w sierpniu kredytów inwestycyjnych – o 36,8 proc., kredytów obrotowych – o 26,5 proc. oraz kredytów w rachunku bieżącym – o 19,9 proc.

Pomimo pierwszej od dłuższego czasu podwyżki stóp procentowych nadal stopy NBP nie należą do uciążliwie wysokich, więc zainteresowanie pożyczkami i kredytami ze strony przedsiębiorców raczej, jeszcze przez dłuższy czas, znacząco nie spadnie. Kredytobiorcy powinni jednak mieć na uwadze, że prawdopodobnie nie była to ostatnia podwyżka stóp procentowych w najbliższym okresie, więc obciążenia finansowe z powodu spłat kredytów mogą wzrosnąć.

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również