fbpx
Strona głównaWiadomościNiezawodna łączność dla szpitali walczących z epidemią od polskiej firmy

Niezawodna łączność dla szpitali walczących z epidemią od polskiej firmy

-

Całość została wdrożona w czasie kilkudziesięciu godzin. Obejmowało to uruchomienie systemu oraz dostarczenie skonfigurowanych i przygotowanych do użytku terminali. Te ostatnie są odporne na uszkodzenia i – co istotne dla personelu medycznego – można je bez problemu dezynfekować za pomocą dostępnych środków odkażających.

Niezawodne środki łączności są jednym z kluczowych czynników w walce z epidemią, oprócz niezbędnych środków ochrony osobistej, jak maseczki, kombinezy ochronne i płyny do dezynfekcji. Służą do koordynowania działań podejmowanych do ratowania ludzkiego życia. Od kilku tygodni przekazane przez MindMade i RADMOR systemy są codziennie wykorzystywane w dwóch szpitalach na terenie Gdyni i Gdańska. Personel medyczny uzyskał dzięki nim możliwość bezpiecznej komunikacji.

– Bardzo nas cieszy, że spółka, w której Polski Fundusz Rozwoju jest inwestorem wspiera szpitale w tym trudnym czasie pandemii i to nie tylko wyposażając je w podstawowe środki służące ochronie przed wirusem, ale także rozwiązania umożliwiające koordynację działań służb medycznych – mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Niezawodna łączność przyśpieszyła działania w krytycznych chwilach i pozwoliły na ograniczenie kontaktu fizycznego między izbami przyjęć, strefami skażonymi i nieskażonymi. Dodatkowo umożliwiają łączność między zespołami ratunkowymi karetek pogotowia wyjeżdzającymi do chorych a Szpitalnymi Oddziałami Ratunkowymi. Przekazany system łączności jest polskiej produkcji, został zaprojektowany i jest wytwarzany przez spółki wchodzące w skład Grupy WB.

Podobny system łączności może zostać wdrożony na znacznie większą skalę. W pierwszej kolejności warto, by trafił do placówek medycznych najbardziej zaangażowanych w pomoc osobom zarażonym koronawirusem. System łączności usprawni funkcjonowanie jednoimiennych szpitali zakaźnych. Pojawiają się namioty z wydzielonymi strefami, występują ograniczenia w ruchu i zamknięte strefy, co znacząco wpływa na pogorszenie warunków pracy oraz komunikacji personelu medycznego. Jest szczególnie uciążliwe przy niedoborze lekarzy i pielęgniarek.

Dlatego Grupa WB proponuje rozpoczęcie projektu dotyczącego wsparcia dla sektora szpitali publicznych z oddziałami zakaźnymi poprzez dostarczanie im środków łączności grupowej w oparciu o Platformę Integracji Komunikacji (PIK). Grupa WB zapewnia przy tym udzielenie bezpłatnej licencji na oprogramowanie na urządzenia dla użytkowników końcowych. Byłaby to kolejna implementacja PIK, po zakończonych sukcesem wdrożeniach w służbach państwowych.

System PIK to rozwiązanie zapewniające pewną i zabezpieczoną kryptograficznie łączność dla służb publicznych. W wersji podstawowej PIK-PIM (Przyciśnij i Mów) obejmuje komunikację głosową między użytkownikami w ramach zdefiniowanych grup rozmównych, z możliwością rejestracji wszystkich zdarzeń i samej łączności między terminalami. Obecnie system używany jest przez Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku (decyzją Ministerstwa Zdrowia przekształcony w zakaźny) i Uniwersyteckie Centrum Medycyny i Morskiej Tropikalnej w Gdyni.

– Jesteśmy polskim przedsiębiorstwem, od lat wspierającym bezpieczeństwo Polski. Dostarczamy systemy teleinformatyczne polskiej energetyce i służbom porządku publicznego. To dla nas naturalne, że w tych trudnych czasach będziemy wspierali cały personel medyczny w każdy możliwy sposób. Także dostarczając nasze systemy łączności kryzysowej tym, którzy obecnie najbardziej ich potrzebują ratując zdrowie i życie innych – przyznaje Roman Musiał, prezes zarządu spółki MindMade, która opracowała system PIK.

W wariancie pełnym Platforma Integracji Komunikacji to w pełni funkcjonalna łączność dyspozytorska wraz z konsolami, transmisją danych umożliwiająca przekaz wideo w czasie rzeczywistym, dostępem do wifi i do dodatkowych aplikacji. Łączność która jest dostępna praktycznie bez ograniczeń na terytorium całego kraju. PIK może też zapewniać dokładną lokalizację użytkowników w oparciu o nawigację satelitarną. Jest to szczególnie przydatne dla służb, których funkcjonariusze poruszają się po rozległym terenie a dyspozytor musi znać ich położenie, aby móc precyzyjnie wyznaczać zadania. Dotyczy to na przykład terenu rozległego kompleksu szpitalnego lub karetek pogotowia poruszających się po całym kraju.

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również