fbpx
Strona głównaWiadomościOblicza Polskiego Holdingu Hotelowego

Oblicza Polskiego Holdingu Hotelowego

-

W publikacji artykułu na temat trudnej sytuacji branży hotelarskiej gnębionej lockdownem, pt. „Lockdown hotelarzy? Powinien zostać jak najszybciej zawieszony” zasygnalizowaliśmy, że zapytamy o komentarz w sprawie możliwych i niekoniecznie przyjaznych przejęć rynkowych u samego źródła, czyli w PHH. Przy okazji zadaliśmy Polskiemu Holdingowi Hotelowemu kilka dodatkowych pytań – przede wszystkim odnośnie jego dokonań rynkowych, roli i kierunków rozwoju na rynku usług turystycznych.

O zamiarach przejmowania przez państwowego giganta wycieńczonych lockdownem polskich obiektów hotelowych wspomniał niedawno w jednym z wywiadów m.in. Tadeusz Gołębiewski. Ten znany polski biznesmen, od wielu lat z działający w branży turystycznej, raczej wie, co mówi.

Nie będzie przejęć prywatnych hoteli

My jednak dostaliśmy informację, że Polski Holding Hotelowy został stworzony „w celu uporządkowania i konsolidacji hoteli należących do spółek Skarbu Państwa lub spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa”. I w związku z tym nie planuje żadnych przejęć prywatnych polskich obiektów hotelowych. Zamierza bowiem poszerzać swoje portfolio poprzez kolejne transakcje na rynku spółek Skarbu Państwa i będzie „w dalszym ciągu prowadzić konsolidację hoteli należących do Skarbu Państwa”.

Prezes PHH Gheorghe Marian Cristescu w swojej odpowiedzi przesłanej redakcji fpg24.pl podkreślił, że ma bardzo duży szacunek dla Tadeusza Gołębiewskiego i dla wszystkich polskich właścicieli hoteli, którzy przechodzą przez bardzo trudny okres związany z kryzysem. „Jest to czas, w którym różne grupy interesów tworzą przeróżne fake newsy, a jednym z nich jest to, że planujemy przejęcia hoteli znajdujących się w trudnej sytuacji biznesowej. Nie ukrywam, otrzymujemy różne propozycje od polskich właścicieli hoteli, niemniej za każdym razem odmawiamy współpracy” – napisał.

Czas na Regent Warsaw Hotel

Faktem jest, że PHH rozwija się także w efekcie przejęć. W 2019 r. firma objęła całość udziałów spółek AMW Hotele (13 obiektów), Gliwickiej Agencji Turystycznej (2 obiekty), Hoteli Olsztyn oraz Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Usług Turystycznych (2 obiekty).

PHN oraz spółka zależna PHN Property Management zamierzają także nabyć do 5 lutego br. upadającą, prywatną spółkę Cosmar Polska, funkcjonującą pod nazwą Regent Warsaw Hotel. Dowiedzieliśmy się, że jest to wspólna decyzja PHH i Polskiego Holdingu Nieruchomości (PHN). PHH wchodzi więc we współpracę przy tym projekcie jako mniejszościowy udziałowiec, wnosząc przede wszystkim swój know how w zarządzaniu hotelem. Z kolei jego strategiczny partner, czyli PHN, który jest większościowym udziałowcem w tym przedsięwzięciu, od dawna jest obecny w budynku tego hotelu, posiadając tam swoje biura.

Polski holding i zagraniczne marki?

Nie do końca potrafiliśmy zrozumieć, dlaczego państwowe przedsiębiorstwo PHH wprowadza obce marki na polski rynek. Pieniądze i energię mogłoby przecież włożyć w umacnianie i promowanie polskich marek turystycznych. Na tę kwestię prezes Gheorghe Marian Cristescu tak się zapatruje:

„Jesteśmy przede wszystkim firmą, która przez 20 lat swojego istnienia udowodniła swoją siłę na bardzo konkurencyjnym rynku, jakim jest rynek hotelarski. Od początku istnienia nasza firma stawia na współpracę z brandami międzynarodowymi, dlatego że daje to nam większe możliwości dystrybucyjne, marketingowe i sprzedażowe. Na podstawie naszych doświadczeń będziemy bilansować nasze portfolio – część hoteli będzie funkcjonować pod międzynarodowymi markami, a część pod własną marką”.
Jak się dowiedzieliśmy, jeszcze przed letnimi wakacjami firma chce wprowadzić na rynek nową markę, pod którą będzie funkcjonować większość jej obiektów hotelowych.

Remonty i modernizacje

Według informacji samego PHH, firma zakończyła w zeszłym roku kapitalny remont hotelu Courtyard by Marriott, a także Hotelu Kopernik w Toruniu. Obecnie toczą się prace modernizacyjne Cassubii i hotelu Best Western Jurata, które powinny zakończyć się jeszcze przed kolejnym sezonem wakacyjnym. Remontowany jest również ośrodek Zagroń w Szczyrku i rozpoczęły się prace w Hotelu Kopernik w Olsztynie. Dobiega końca proces wyboru wykonawcy fasady w hotelu Royal w Krakowie.

W kolejnych krokach firma zamierza wyremontować swoje flagowe obiekty, takie jak Hotel Katowice, Wieniawa we Wrocławiu czy Ikar w Poznaniu. Gruntowną modernizację mają przejść również: Reymont w Łodzi, Hetman w Rzeszowie oraz hotel Huzar w Lublinie.

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również