fbpx
Strona głównaWiadomościOCRG wspiera firmy na Opolszczyźnie

OCRG wspiera firmy na Opolszczyźnie

-

– Do końca listopada opolskie firmy mogą przystąpić do naboru na dotację projektów związanych z nowoczesnymi technologiami teleinformacyjnymi – mówi Katarzyna Kownacka z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

W ramach tego konkretnego naboru wniosków na finansowe wsparcie rozwoju nowoczesnych technologii, firmy mogą otrzymać dotacje m.in. na rozwiązania IT bardzo przydatne w czasie pandemii i lockdownu.
Pieniądze mogą służyć np. na rozbudowę systemów obsługi klientów oraz narzędzi komunikacyjnych usprawniających działalność samej firmy w kraju, ale także ułatwiających wyjście z ofertą na zagraniczne rynki.
Budżet tego programu wynosi 2 mln zł. Firma może wnioskować o wsparcie w wysokości od 50 do 300 tys. zł.

Pomoc na rozwój i ekspansję

Pieniądze i doradztwo mogą otrzymać nie tylko te firmy, które chcą przetrwać i rozwijać się na rynku wewnętrznym ale – jak to zostało już wspomniane – także te, które starają się pozyskać biznesowych partnerów za granicą i eksportować swoje produkty i usługi.
W ramach samego doradztwa chodzi o ułatwienie dotarcia do potencjalnych partnerów biznesowych z innych krajów. OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera bezpłatnie udostępnia w tym celu dostęp do bazy Kompass zawierającej dane ponad 5 milionów firm i ponad 12 milionów kontaktów lub konkretnych osób – potencjalnych kooperantów biznesowych; producentów, importerów i usługodawców.

Dofinansowanie do usług specjalistycznych

Przy tym programie do podziału jest 18,6 mln zł, które mają trafić do firm z województwa opolskiego w formie dotacji oraz promes na tzw. specjalistyczne usługi.

Firma może starać się także o „Dofinansowanie do usług specjalistycznych” (w ramach unijnego Działania 2.3), pod czym kryje się dotacja m.in. na organizację samego procesu zagranicznej ekspansji, w tym np. na nawiązanie kooperacji z partnerem biznesowym, na udział w giełdach czy targach branżowych.

W ramach drugiego rodzaju wsparcia, czyli tzw. promesy, możliwe jest także sfinansowanie doradztwa prawnego, finansowo-księgowego, dostępu do płatnych baz danych, wynajmu urządzeń laboratoryjnych, działań marketingowo-promocyjnych, a nawet usług rzecznika patentowego. Przedsiębiorca może liczyć na 50 tys. zł dotacji oraz do 150 tys. zł w postaci promesy.

Dotacje przyznawane są w formie refundacji, czyli firma dostaje zwrot kosztów zapłaconej wcześniej przez siebie usługi. Przedsiębiorcy zwracane jest do 70 proc. wartości usług, nie więcej jednak niż do 50 tys. zł.

Promesa „działa” nieco inaczej. Przedsiębiorca, po skorzystaniu z usługi, płaci wykonawcy 30 proc. jej kosztu w formie wkładu własnego, zaś pozostały koszt pokrywany jest z przyznanej promesy. Jej wysokość może stanowić więc do 70 proc. wartości usługi, ale nie więcej niż 150 tys. złotych.

Więcej informacji oraz kontakty znajdują się pod linkiem: http://www.ocrg.opolskie.pl

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również