fbpx
Strona głównaWiadomościOd 2022 roku spodziewajmy się kolejnego wzrostu cen gazu

Od 2022 roku spodziewajmy się kolejnego wzrostu cen gazu

-

Prezes PGNiG zastrzegł, że w Polsce sytuacja jest inna. Jak wynika z danych operatora magazynów Gas Storage Poland – pierwszego września polskie magazyny były wypełnione w 91 proc., a zapasy przekraczały 3 mld metrów sześciennych.

Paweł Majewski ocenił, że wzrosty cen gazu w Europie wywołane zostały m.in. ograniczeniem podaży przez Gazprom i przekierowaniem dostaw LNG na rynki azjatyckie. Dodał, że przy rosnącym popycie, mniejszy stopień zapełnienia magazynów i nerwowość wynikająca z konieczności ich zapełnienia przed zimą powodują wzrost cen.

– Ciężko wyrokować, jakie będą ceny w drugim półroczu. Mamy jednak wiarygodne dane co do kontraktów terminowych nawet do pierwszego kwartału 2022 roku i spodziewamy się, że wysokie ceny się utrzymają. Dopiero od drugiego kwartału 2022 r. widzimy w kontraktach terminowych pewien spadek cen gazu – podkreślił prezes PGNiG. Zastrzegł też, że wpływ na zachowanie cen będzie miała pogoda zimą.

Ceny gazu na europejskich giełdach sięgają obecnie 50 euro za MWh. W ubiegłym roku były wielokrotnie niższe, zawierając się w przedziale 5-15 euro.

PAP

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również