Zgodnie z proponowanymi zmianami ma skrócić się czas wydawania pozwoleń na pracę w Polsce. Przyśpieszeniu ma służyć stworzenie listy podmiotów prowadzących działalność o znaczeniu strategicznym dla gospodarki narodowej. Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej: „Wnioski o udzielenie zezwoleń związanych pracą u przedsiębiorców prowadzących taką działalność byłyby rozpatrywane w pierwszej kolejności”.
Dodatkowym ułatwieniem ma być też wydłużenie okresu ważności, na jaki takie pozwolenie zostanie wydane. Obecnie tzw. oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wydawane jest na okres sześciu miesięcy, po nowym roku taki dokument będzie ważny dwa lata. Ponadto obcokrajowiec, który uzyskał pozwolenie na pracę na starych zasadach, będzie mógł wystąpić o wymianę dotychczasowego dokumentu bez konieczności ponownego składania wniosku o wydanie zezwolenia na pracę.
Nowelizacja ma zaradzić luce kadrowej i wynikającej z niej presji płacowej. Mimo rekordowej liczby napływających ze wschodu pracowników najgorsza sytuacja wciąż panuje w budownictwie i przemyśle, gdzie nie obsadzonych jest ponad 22 tys. wakatów. Zgodnie z danymi GUS na polskim rynku pracy tylko w trzecim kwartale br. powstało ponad 132 tys. nowych miejsc pracy, co oznacza, że na jedno zlikwidowane stanowisko przypadają ponad dwa nowo utworzone.