fbpx
Strona głównaWiadomościOferta na budowę reaktorów jądrowych w Polsce

Oferta na budowę reaktorów jądrowych w Polsce

-

Notowana na paryskiej giełdzie spółka EDF podała, że mowa o budowie reaktorów w dwóch lub trzech lokalizacjach w Polsce, o całkowitej mocy zainstalowanej od 6,6 do 9,9 Gwe. Wstępna oferta obejmuje wszystkie kluczowe parametry programu, takie jak konfiguracja instalacji, schemat przemysłowy, plany rozwoju lokalnego łańcucha dostaw, kosztorys i harmonogram – podano w komunikacie.

Oferta EDF wpisuje się w Program Polskiej Energetyki Jądrowej przyjęty przez polski rząd w październiku 2020 roku i ma ona określić zasady polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego, wspierającego zgodny z europejskim celem neutralności węglowej plan transformacji energetycznej Polski.

„Program jądrowy oparty na technologii EPR przyniósłby także liczne korzyści dla polskiej gospodarki, przyczyniając się do osiągnięcia niezależności energetycznej kraju, zapewniając energię elektryczną przez co najmniej 60 lat i zaspokajając do 40 proc. obecnego zapotrzebowania Polski na energię elektryczną. Bezpieczne, niezawodne, dyspozycyjne i wolne od emisji CO2 źródło energii, jakim jest energia jądrowa, znacząco przyczyniłoby się do osiągnięcia neutralności węglowej, pozwalając uniknąć nawet 55 milionów ton CO2 rocznie” – zakomunikował EDF.

Francuska spółka szacuje, że w fazie budowy EPR może powstać lokalnie około 25 tysięcy miejsc pracy na każdą parę bloków EPR, a pośrednio dziesiątki tysięcy kolejnych miejsc pracy.

Grupa EDF jest zintegrowanym przedsiębiorstwem energetycznym działającym we wszystkich obszarach: produkcji, przesyłu, dystrybucji, handlu energią, sprzedaży energii oraz usług energetycznych. W 2020 roku osiągnęła skonsolidowaną sprzedaż w wysokości 69 mld euro.

Źródło: ISBnews

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również