fbpx
Strona głównaWiadomościPandemia trwa, ale turystyka na wschodzie Polski jest wspierana

Pandemia trwa, ale turystyka na wschodzie Polski jest wspierana

-

– Pożyczki pomogły rozwinąć skrzydła już ponad ośmiuset lokalnym, często rodzinnym firmom. Powstały też zupełnie nowe turystyczne przedsięwzięcia – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Na jakich warunkach?

Na przedsięwzięcie turystyczne w Polsce Wschodniej można otrzymać nawet 500 tys. złotych. Mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogą te pieniądze zainwestować w rozwój pensjonatu, restauracji, parku linowego, wypożyczalni kajaków i wielu innych turystycznych przedsięwzięć.

Pożyczka jest niskooprocentowana, z możliwością uzyskania 12-miesięcznej karencji w spłacie oraz ustalenia zmiennych rat. Okres spłaty wynosi siedem lat. Na dodatkowe preferencje, przede wszystkim w postaci niższego oprocentowania, mogą liczyć młode firmy, prowadzące działalność nie dłużej niż dwa lata oraz tzw. Miejsca Przyjazne Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo.

Jaki obszar wsparcia?

Dysponentem środków w ramach programu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka jest Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, ale skutecznie zarządza nimi Bank Gospodarstwa Krajowego. Z kolei dystrybuują je do beneficjentów instytucje finansujące. Pieniądze są przeznaczone dla przedsiębiorców sektora MŚP, prowadzących lub rozwijających działalność w branży turystycznej i okołoturystycznej w Polsce Wschodniej, a konkretnie w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, świętokrzyskim, lubelskim oraz podkarpackim.

Całkowity budżet programu wynosi ok. 200 mln zł. Ze wsparcia, przez ostatnie pięć lat, skorzystało ponad 800 mikro-, małych i średnich firm z branży turystycznej i okołoturystycznej z Polski Wschodniej. Łącznie udzielono pożyczek na 153 mln zł. Pozyskane środki były przeznaczane nie tylko na rozwój działalności, ale także na utrzymanie płynności finansowej w czasie lockdownu.

Pożyczki będą udzielane do 2026 roku.

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również