fbpx
Strona głównaWiadomościJak bardzo pandemia uderzyła w kondycję finansową firm?

Jak bardzo pandemia uderzyła w kondycję finansową firm?

-

Aż 68 proc. firm twierdzi, że pandemia negatywnie odbiła się na ich finanse.
„Najgorzej poradziły sobie firmy średnie i małe gdzie negatywne skutki odczuło odpowiednio 78 proc. i 66 proc. respondentów, w dużych przedsiębiorstwach natomiast 45 proc. Skutki COVID-19 były najbardziej odczuwalne w sektorach: przemysł inny, transport i logistyka oraz usługi dla biznesu. Przerwane łańcuchy dostaw i przestoje mocno zaburzyły realizację planów produkcyjnych. Skutki tego odczuwamy do dziś. Dodatkowo, duża część przedsiębiorstw zamroziła wszelkie wydatki, które nie były koniecznością, co przełożyło się na zmniejszenie zakresu usług kontraktowanych na rynku” – napisano w komunikacie Konfederacji Lewiatan. „Najlepiej z pandemią poradziła sobie branża handlowa, gdzie 54 proc. respondentów uważa, że nie miała ona negatywnego wpływu na sytuację finansową w firmie, głównie za sprawą rozwijającego się e-commercu. Konsumenci zmienili swoje nawyki i szukając bezpiecznych rozwiązań, coraz większa część potrzeb zakupowych była realizowana w sieci” — dodano.

Jednocześnie pracodawcy w Polsce oferują stabilne warunki zatrudnienia, bo w 2021 r. aż 81,6 proc. osób było zatrudnionych na umowę o pracę na czas nieokreślony, 12,4 proc. na czas określony a 3,8 proc. na umowy zlecenie.
— Praca tymczasowa w Polsce nadal jest stosunkowo mało popularną formą zatrudnienia. Warto pamiętać, że według danych World Employment Confederation stanowi jedynie 0,9 proc. zatrudnienia w Polsce, podczas gdy średnia europejska wynosi 1,4 proc. Z tego rozwiązania korzystają najczęściej firmy z sektora motoryzacji, przemysłu i handlu. Nadal większość pracowników tymczasowych zatrudnianych jest na stanowiskach produkcyjnych. Pracodawcy wykorzystują tę formę zatrudnienia nie tylko w chwilach okresowego wzrostu produkcji czy popytu na ich usługi, ale również jako element procesu pozyskiwania pracowników. Jak pokazują jednak wyniki badania, pracodawcy planują częściej korzystać z pracy tymczasowej w ciągu najbliższych dwóch lat, uzupełniając w ten sposób braki kompetencyjne w swoich organizacjach — powiedziała Anna Wicha, Prezes Polskiego Forum HR.

Warunki dla biznesu są coraz gorsze

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również