fbpx
Strona głównaWiadomościPGE, Enea i TAURON planują wspólnie rozwijać kolejne morskie farmy wiatrowe

PGE, Enea i TAURON planują wspólnie rozwijać kolejne morskie farmy wiatrowe

-

Budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku to projekt o ogromnym znaczeniu dla polskiej gospodarki. To nie tylko krok ku transformacji naszej energetyki ku gospodarce niskoemisyjnej, ale przede wszystkim korzyści związane ze stymulowaniem rozwoju, zwiększeniem innowacyjności, a także wykorzystaniem potencjału polskich firm, co jest szczególnie istotne dla przywrócenia gospodarce wzrostu po kryzysie wywołanym przez pandemię.

– Kluczowa jest dla nas możliwość uczestniczenia w tym projekcie setek polskich firm, które mogą być dostawcami i podwykonawcami w ramach łańcucha dostaw – zwraca uwagę wicepremier Jacek Sasin. Minister Aktywów Państwowych podkreślił, że porozumienie, które zostało podpisane przez PGE, Eneę oraz Tauron oznacza, że spółki Skarbu Państwa będą teraz działać wspólnie, by jak najlepiej wykorzystać szansę, jaką stwarza rozwój morskiej energetyki wiatrowej.

PGE, Enea i TAURON w podpisanym liście intencyjnym wyraziły wolę nawiązania strategicznej współpracy, związanej z przyszłymi projektami inwestycyjnymi w zakresie morskiej energetyki wiatrowej na obszarze Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej Morza Bałtyckiego.

– Spośród polskich przedsiębiorstw z udziałem Skarbu Państwa PGE jest liderem w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i dysponuje najbardziej rozległą wiedzą na temat realizacji tego rodzaju przedsięwzięć – podkreśla Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej i dodaje: – Dzięki temu porozumieniu możemy razem z Tauronem i Eneą zwiększyć nasze szanse w procesie ubiegania się o pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych oraz zwiększyć możliwości finansowania rozwoju projektów inwestycyjnych w zakresie morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. Rozwój morskich projektów wiatrowych to także ogromny impuls inwestycyjny dla całej polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorców. Podpisywany dziś list intencyjny to pierwszy krok do powołania przez PGE, Eneę i Tauron spółki, której celem będzie rozwój morskiej energetyki wiatrowej.

– Morska energetyka wiatrowa zajmuje niezwykle istotne miejsce w planach rozwojowych Grupy Kapitałowej Enea, a dzisiejsze formalne nawiązanie współpracy trzech Spółek pozwoli nam stać się dużo bardziej konkurencyjnymi na wymagającym rynku offshore, co w konsekwencji znacząco przyspieszy i wzmocni nasze działania w tym segmencie biznesowym – podkreślił Paweł Szczeszek, prezes zarządu Enei.
Grupa Enea, jest jednym z najważniejszych podmiotów rynku energii w Polsce i chce aktywnie uczestniczyć w rozwoju sektora OZE; w tym morskich farm wiatrowych. Realizacja projektów offshore na Morzu Bałtyckim wpisuje się w te założenia i będzie mieć istotny wpływ na realizację celu strategicznego, jakim jest ambitna transformacja w zakresie wytwarzania energii w kierunku nisko i zeroemisyjnym.

Do 2030 r. moc morskich farm wiatrowych PGE osiągnie 2,5 GW. W 2040 r., zgodnie z założeniami Nowej Strategii Grupy PGE, Spółka będzie już posiadać morskie farmy wiatrowe o mocy 6,5 GW. W tym czasie, według założeń rządowych, morskie farmy wiatrowe w polskiej strefie Bałtyku będą miały moc 8-11 GW. PGE prowadzi obecnie proces wyboru partnera branżowego dla projektów wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy 2,5 GW (podpisany list intencyjny pozostanie bez wpływu na proces jego pozyskania oraz rozwijane wspólnie z partnerem branżowym projekty morskich farm wiatrowych, dla których konieczne będzie uzyskanie pozwoleń lokalizacyjnych).

TAURON również konsekwentnie realizuje swoją transformację energetyczną. Zielony Zwrot TAURONA zakłada zwiększenie do ponad 65 procent udziału OZE w miksie wytwórczym w perspektywie 2030 r. przy równoczesnym ograniczeniu emisji CO2 o połowę. Do 2025 r. TAURON zamierza mieć ponad 1000 MW mocy zainstalowanej w turbinach wiatrowych na lądzie oraz farmy fotowoltaiczne o mocy 300 MW. Farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim mają odegrać istotną rolę w transformacji Grupy po roku 2025, co podkreślił Wojciech Ignacok, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Podjęcie wspólnych działań pomiędzy Spółkami jest uzasadnione między innymi dużą konkurencją ze strony podmiotów trzecich zaangażowanych w projekty morskiej energetyki wiatrowej na obszarze Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej Morza Bałtyckiego i pozwoli na uzyskanie efektu synergii przy podejmowaniu wspólnych inwestycji w obszarze offshore.

Źródło: materiały prasowe Grupy PGE

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również