Polska elektrownia jądrowa może powstać w lokalizacji nazwanej „Lubiatowo-Kopalino”, która znajduje się w gminie Choczewo w województwie pomorskim. W komunikacie wyjaśniono, że miejsce wybrano na podstawie prowadzonych od 2017 r. szczegółowych badań środowiskowo-lokalizacyjnych, które wykazały, że Choczewo spełnia wszelkie wymagania środowiskowe stawiane elektrowniom jądrowym i powstanie takiego obiektu w tym miejscu będzie bezpieczne dla mieszkańców. Wskazanie preferowanej lokalizacji elektrowni nie oznacza, że zostanie ona tam wybudowana, gdyż najpierw Polskie Elektrownie Jądrowe muszą ubiegać się o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych, w szczególności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz decyzji lokalizacyjnej.
— Działamy zgodnie z planem i wybór lokalizacji jest tego potwierdzeniem. Polska potrzebuje energetyki jądrowej, a wybudowanie pierwszej elektrowni tego typu w Polsce jest istotne dla całego kraju zarówno pod kątem transformacji energetycznej, jak i bezpieczeństwa dostaw energii — powiedziała Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska.
Z kolei pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski wyjaśnił, że budowa elektrowni jądrowej, będącej bezpiecznym, zeroemisyjnym i stabilnym źródłem wytwarzania energii, jest elementem polskiej strategii dywersyfikacji miksu energetycznego.
Badania opinii publicznej prowadzone przez rząd wykazały, że w 2021 r. poparcie dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce sięga aż 74 proc.