Podatkowo skorzystają przedsiębiorcy, którzy w czasie epidemii pomagają potrzebującym. Odliczą od dochodu darowizny dla domów pomocy społecznej, domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych (w tym z usługami opiekuńczymi), ośrodków wsparcia czy rodzinnych domów pomocy. Ulga obejmie też przekazywane szkołom komputery (nie starsze niż trzyletnie).
Z nowych preferencji mogą skorzystać osoby prywatne oraz przedsiębiorcy także płacący 19-proc. podatek liniowy.
Czwarta tarcza antykryzysowa polepsza też sytuację firm, które mają problemy z niepłacącymi kontrahentami. Chodzi o tzw. ulgę na złe długi w PIT/CIT. Z aktualnych przepisów wynika, że jeśli minie 90 dni od terminu płatności, wierzyciel może odliczyć nieuregulowaną przez kontrahenta kwotę od dochodu. Dzięki temu odprowadzi mniejszy podatek. Teraz termin został skrócony do 30 dni. Z tej preferencji skorzystają firmy, które poniosły negatywne konsekwencje ekonomiczne Covid-19.
Kolejna nowość skierowana jest do przedsiębiorców, którzy przez epidemię mieli kłopoty z wykonywaniem kontraktów. Z reguły wiąże się to z koniecznością zapłaty kar bądź odszkodowań. Czy można je rozliczyć w kosztach PIT/CIT? Przepisy wyłączają z kosztów część kar i odszkodowań, np. za wady dostarczonych towarów czy wykonanych usług. Czwarta tarcza pozwala na ich rozliczanie, jeśli firma nie mogła wywiązać się ze swoich zobowiązań z powodu epidemii koronawirusa.