Chodzi o nowy, fakultatywny model opodatkowania dla podatników CIT, który jest wzorowany na systemie obowiązującym w Estonii. Podatnicy, którzy będą stosować się do objaśnień podatkowych, mogą skorzystać z ich mocy ochronnej.
— Estoński CIT to opcja pozwalająca firmom na zastąpienie dotychczasowych zasad rozliczania CIT podatkiem od dystrybucji zysków. Zamiast płacić podatek co miesiąc, co kwartał czy co rok, od osiągniętego w tym okresie dochodu, estoński podatnik płaci go jedynie od kwoty, którą sam zdecyduje się przenieść poza biznes, np. w formie dywidendy. W ten sposób przedsiębiorca ma sto procent kontroli nad wysokością i terminem opodatkowania. To także maksymalnie uproszczony sposób rozliczenia podatku, który zdejmuje z firm obowiązki związane z prowadzeniem rachunkowości podatkowej – powiedział cytowany w komunikacie resortu wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Tzw. estoński CIT istnieje w polskim porządku prawnym od 1 stycznia 2021 r., a według rządu wraz z Polskim Ładem ten model opodatkowania będzie jeszcze bardziej atrakcyjny dla przedsiębiorców. Zniesiony zostanie m.in. obowiązujący w 2021 r. limit przychodowy (100 mln zł rocznie) oraz obowiązek ponoszenia nakładów inwestycyjnych na określone cele w określonej wysokości. Ponadto, obok spółek akcyjnych i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, z ryczałtu będą mogły skorzystać również spółki komandytowe, komandytowo-akcyjne oraz proste spółki akcyjne.
Ministerstwo Finansów przedstawiło w objaśnieniach podatkowych ponad 50 praktycznych przykładów związanych z estońskim CIT-em oraz wyjaśniło kluczowe kwestie dotyczące działania ryczałtu od dochodów spółek, m.in. wskazano podmioty uprawnione do estońskiego CIT, warunki skorzystania z tego modelu opodatkowania czy też procedur wejścia do i wyjścia z estońskiego CIT-u.
— Chcemy, aby zasady działania estońskiego CIT były dla podatników przyjazne i w pełni zrozumiałe. Podejmujemy szereg działań, aby osiągnąć ten cel. Jednym z nich jest praktyczny przewodnik po ryczałcie od dochodów spółek — podkreślił Sarnowski.
Ministerstwo Finansów rozpoczyna konsultacje objaśnień estońskiego CIT