fbpx
Strona głównaWiadomościPożyteczne finansowanie także dla mniejszych gospodarstw

Pożyteczne finansowanie także dla mniejszych gospodarstw

-

Jeszcze do 29 grudnia br. Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przyjmuje wnioski od firm o „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”. Finansowanie to jest częścią tzw. dużego naboru z programu PROW 2014-2020.

O pomoc mogą ubiegać się dwie grupy przedsiębiorstw: wytwarzających pasze bez GMO na bazie surowców niemodyfikowanych genetycznie oraz specjalizujące się w produkcji i sprzedaży ziół.

W obu przypadkach wsparcie może objąć mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. Istnieje jednak nałożony limit finansowania – w sytuacji, gdy ubiegający się o wsparcie jest związkiem grup producentów rolnych lub zrzeszeniem organizacji producentów.

Ile można dostać?

Wysokość świadczenia, które można otrzymać, wynosi:

* do 10 mln zł – dla przedsiębiorstw zajmujących się przetwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu produktów rolnych,

* do 15 mln zł – dla związków grup producentów rolnych lub zrzeszonych organizacji producentów rolnych.

Refundacja z programu obejmuje do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, które ponosi się na realizację inwestycji. Do tych kosztów zaliczyć można wydatki na budowę lub modernizację budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności, na zakup (wraz z instalacją) maszyn lub urządzeń do przetwarzania produktów rolnych, magazynowania ich czy przygotowania do przetwarzania, a także koszty leasingu zakończonego przeniesieniem prawa własności.

Jak złożyć wniosek

Nabór zaczął się 31 października br. i został przedłużony do 29 grudnia 2021 roku. Rolnik może złożyć wniosek w regionalnym oddziale ARiMR osobiście lub przez upoważnioną osobę. Wygodnym sposobem jest także skorzystanie z możliwości elektronicznego składania wniosku za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP albo po prostu przesłanie go Pocztą Polską – oczywiście przesyłką rejestrowaną.

Szczegółowe informacje o programie dostępne są pod adresem: link.

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również