fbpx
Strona głównaWiadomościPrezes NBP powiedział, co dalej ze stopami procentowymi

Prezes NBP powiedział, co dalej ze stopami procentowymi

-

Według szefa NBP dzisiaj „bardzo trudno” jest wskazać docelowy poziom stóp, choć konsensus rynkowy zakłada kolejną podwyżkę stóp procentowych w styczniu 2022 r. Jednocześnie Glapiński wyraził zadowolenie z faktu, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenia pozytywnie dotychczasowe działania Polski w kwestii stóp procentowych.

— W sumie, od października trzykrotnie podwyższyliśmy już stopy procentowe, w tym stopę referencyjną łącznie o 1,65 pkt. proc. Zgadzamy się także z oceną, że – o ile nic nieoczekiwanego się nie wydarzy, biorąc pod uwagę zwłaszcza zmieniające się warunki gospodarcze i przebieg pandemii – dalsze podwyżki stóp mogą być potrzebne, aby zapobiec utrwaleniu się wysokiej inflacji — powiedział Glapiński w komentarzu do raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) o sytuacji gospodarczej Polski, zamieszczonym w „Obserwatorze Finansowym”.

Glapiński podkreślił też, że celem NBP jest inflacja na poziomie 2,5 proc. +/- pkt proc. w średnim okresie, a nie jak ostatnio spekulowano 1,5-3,5 proc.

Ministerstwo Finansów o spadku inflacji

Źródło: ISBNews

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również