W 2020 r. globalny dług wzrósł o 28 proc., osiągając 256 proc. PKB. To rekordowy przyrost zadłużenia w skali jednego roku od zakończenia II wojny światowej. Publiczne zadłuzenie stanowi dzisiaj aż 40 proc. globalnych zaległości i jest to najwyższy odsetek od połowy lat sześćdziesiątych XX w.
„Wzrost zadłużenia jest szczególnie zauważalny w rozwiniętych gospodarkach, gdzie globalny dług wzrósł z ok. 70 proc. PKB w 2007 r. do 124 proc. PKB w 2020 r. Z drugiej strony w tym samym okresie prywatne zadłużenie rosło w umiarkowanym tempie ze 164 proc. do 178 proc. PKB” – napisano w komunikacie MFW.
Fundusz wyjaśnił, że duży wzrost zadłużenia był uzasadniony chęcią władz do ochrony społeczeństwa, zabezpieczenia rynku pracy i uniknięcia fali bankructw. Według analityków Funduszu przy innym podejściu ze strony rządów ekonomiczne i społeczne konsekwencje byłyby katastrofalne.
„Z drugiej strony rosnący dług zwiększa kruchość gospodarki, szczególnie w przypadku zacieśniania warunków fiskalnych. Wysoki poziom zadłużenia w większości przypadków ogranicza możliwości rządów do wspierania wzrostu i zdolności inwestycyjne sektora prywatnego w średnim terminie” – napisano w komunikacie MFW.