Rozpoczęcie roku księżycowego jest ruchome, może się rozpoczynać między 21 stycznia a 20 lutego. Świętowanie potrwa dwa tygodnie i skończy się w tym roku 15 lutego Świętem Lampionów, które oznacza pełnię Księżyca. Od lat 90. Chińczycy w Nowym Roku mają tydzień wolnego od pracy.
Święta Nowego Roku, nazywane również Świętem Wiosny, kończą stary rok i mają na celu przyniesienie szczęścia i dobrobytu w nowym. Organizowane są z tej okazji rodzinne bankiety i spektakle plenerowe z petardami, fajerwerkami i tańczącymi smokami. Główne uroczystości odbywają się w Sylwestra i Nowy Rok. W Chinach miliony ludzi podróżują – czasami tysiące kilometrów – by świętować z rodzinami. Ludzie dekorują swoje domy na czerwono (na szczęście), a dzieci otrzymują pieniądze w jaskrawoczerwonych kopertach.
Ponieważ smok jest chińskim symbolem władzy i szczęścia, w wielu rejonach kraju odbywają się tańce smoków, podczas których długa, kolorowa smocza kukła przechadza się po ulicach, jako główna atrakcja uroczystości. Nowy Rok to także czas, kiedy ludzie dokładnie sprzątają swoje domy, aby pozbyć się pecha, który pozostał ze starego roku.
Uważa się, że tradycja chińskiego Nowego Roku sięga XIV wieku p.n.e., kiedy rządziła dynastia Shang. Jej początki są owiane legendą. Jedna z historii mówi, że potwór o imieniu Nian („Rok”) atakował wieśniaków na początku każdego roku. Nian bał się głośnych dźwięków, jasnych świateł i czerwonego koloru, a ludzie używali tych rzeczy, aby przegonić bestię.
Jak świętują inne kraje azjatyckie i świat?
W Wietnamie dzień ten nazywa się Tết Nguyên Đán, w skrócie Tết, co oznacza Święto Pierwszego Poranka Pierwszego Dnia. Ludzie sprzątają wtedy swoje domy i dekorują je świeżymi kwiatami, takimi jak kwiaty brzoskwini i kumkwaty. Różowy kwiat brzoskwini oznacza energię a kumkwat dobrobyt. W Korei Północnej i Południowej świętuje się Seollal, która trwa trzy dni. Koreańskie rodziny podają jedzenie przodkom w rytuale zwanym Charye, aby uzyskać ich błogosławieństwo na nadchodzący rok. W Korei Południowej ulubionym prezentem noworocznym stała się wieprzowina w puszcze z dodatkiem szynki, za którą ludzie płacą nawet do 75 dolarów. W Mongolii festiwal nazywa się Tsagaan sar. Niektórzy nazywają go festiwalem Białego Księżyca. Ludzie modlą się wtedy na kamiennych stosach używanych jako ołtarze lub kapliczki. Wymieniają się również butelkami tabaki, które mają jednoczyć ludzi.
Jeden z największych festiwali noworocznych na świecie odbywa się w Nowym Jorku, a towarzyszy mu ceremonia petard, podczas której w Sara D. Roosevelt Park eksploduje ich około 600 000. Potem na ulicach Chinatown odbywają się tańce lwów i parady. W Singapurze odbywa się parada uliczna o nazwie Chingay, którą tworzą łodzie, ludzie w kolorowych kostiumach, występy na żywo i fajerwerki. Domem dla jednej z największych i najstarszych społeczności chińskich w Wielkiej Brytanii jest Manchester. W Nowy Rok 53-metrowy smok przechadza się tam ulicami w kierunku Chinatown.