– Jesteśmy tu dzisiaj pomimo pandemii, ponieważ jesteśmy zdeterminowani i zaangażowani we współpracę z Tajwanem – powiedziała Lucia Kišš, dyrektor generalna ds. współpracy gospodarczej i rozwojowej w słowackim Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Według Centralnej Agencji Informacyjnej Tajwanu nazwała ona Tajwan „jednym z najważniejszych inwestorów” w kraju.
Delegacji słowackiej, w skład której weszli urzędnicy i przedstawiciele biznesu, przewodniczy wiceminister gospodarki Karol Galek.
Szef tajwańskiej Narodowej Rady Rozwoju Kung Ming-hsin, który odwiedził Słowację w październiku, powiedział, że Tajwan zainwestował w tym kraju ponad 564 milionów dolarów, tworząc 3000 miejsc pracy. Wizyta Kunga zaowocowała siedmioma porozumieniami o zacieśnieniu współpracy handlowej i technologicznej.
Republika chińska na Tajwanie, uznawana przez 15 państw świata, prowadzi obecnie zwiększoną aktywność dyplomatyczną w świecie, co owocuje nowymi relacjami gospodarczymi. Działania władz wyspy wywołują niezadowolenie Pekinu, który uznaje ją za cześć Chin. Chińską reakcję odczuła niedawno Litwa, która z wyniku zmiany nazwy placówki handlowej wyspy na Litwie na „przedstawicielstwo Tajwanu” została usunięta z chińskiego rejestru celnego.
Associated Press/KR