fbpx
Strona głównaWiadomościTakie wyzwania czekają przedsiębiorców w 2022 roku

Takie wyzwania czekają przedsiębiorców w 2022 roku

-

Wyzwania te pojawią się zarówno na poziomie unijnym, jak i w Polsce. Konfederacja Lewiatan przypomina, że przedsiębiorcy czekają na nowy projekt ustawy wdrażający model rozszerzonej odpowiedzialności producenta oraz projekt ustawy dotyczący systemu kaucyjnego. W naszym kraju trwają też prace nad zmianą ustawy o OZE transponującą dyrektywę RED II, która jest kluczowa dla przedsiębiorców. Te przepisy mają pomóc bowiem w rozwoju i wzmocnieniu nowych rozwiązań oraz technologii sektora OZE. Lewiatan przypomina o mających się pojawić przepisach odblokowujących możliwość inwestycji w elektrownie wiatrowe na lądzie, a także o tym, że powołany ma zostać Fundusz Transformacji Energetyki.

– Konieczne byłoby uwzględnienie ze środków Funduszu wsparcia związanego z koniecznymi zmianami w obszarze zasobów ludzkich, w tym możliwość dofinansowania przekwalifikowania zawodowego i szkoleń pracowników zatrudnionych dotychczas w szeroko rozumianym sektorze energetyki konwencjonalnej – przekazała w komunikacie prasowym Dorota Zawadzka-Stępniak, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.

Jeśli chodzi o Unię Europejską, to Konfederacja Lewiatan spodziewa się intensywnych negocjacji pakietu FIT or 55 ogłoszonego w lipcu i grudniu 2021 roku stanowiącego zestaw narzędzi prawodawczych, które mają służyć realizacji celów zawartych w Europejskim Zielonym Ładzie i Europejskim prawie o klimacie. Dla Polski kluczowe będą zmiany w sektorze energetycznym i gospodarki odpadami.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również