fbpx
Strona głównaWiadomościTo nie koniec rekordowych wakacji. Branża i turyści przedłużają sezon

To nie koniec rekordowych wakacji. Branża i turyści przedłużają sezon

-

– Po raz drugi wypoczywaliśmy w warunkach obostrzeń w branży turystycznej, ale najwyraźniej w pełni oswoiliśmy się z tym, bo ten sezon skrajnie różnił się od poprzedniego – mówi Natalia Jaworska, ekspert Noclegi.pl. – Liczba rezerwacji była aż czterokrotnie wyższa niż w zeszłym roku, wyższa ponad dwukrotnie niż w 2019 roku – dodaje.

Jak wskazują eksperci, znaczący wpływ na popularność wakacji w Polsce miał bon turystyczny. Goście korzystający ze wsparcia podróżowali całymi rodzinami, średnio w cztery osoby. Pobyt z wykorzystaniem bonu był dłuższy i droższy. Turyści, którzy go wykorzystali, wybierali nocleg średnio o 25proc. droższy niż ci, którzy nie skorzystali z rządowego programu. Rezerwowali też średnio o trzy dni dłuższy pobyt.

– Ponad połowę wszystkich wakacyjnych rezerwacji w naszym portalu goście opłacili dodatkowymi pieniędzmi z rządowego programu, a jak wynika z naszej wakacyjnej ankiety aż 31% respondentów nie pojechałoby na wakacje, gdyby nie przysługujący im bon turystyczny – podkreśla Natalia Jaworska.

Nie ma zaskoczenia, jeśli chodzi o najpopularniejsze kierunki wakacyjnego wyjazdu. W górach najczęściej wybierano Zakopane, Wisłę, Karpacz czy Białkę Tatrzańską, a nad morzem – Kołobrzeg, Gdańsk i Sopot. Polacy decydowali się na wakacje w kraju mimo tego, że było drogo. Koszt noclegu w Polsce w okresie lipiec-sierpień 2021 był wyższy średnio o 20 proc. w porównaniu z zeszłymi wakacjami.

W większości miejscowości, zarówno w górach, jak i nad morzem, trzeba było liczyć się z większymi wydatkami. Wypoczywający w Kołobrzegu zapłacili w tym roku 27 proc. więcej, w Warszawie 34 proc., w Białce Tatrzańskiej 23 proc.

Tak jak w zeszłym pandemicznym sezonie turyści wybierali miejsca, w których nie trzeba dzielić przestrzeni z innymi gośćmi. Najchętniej rezerwowano apartamenty, to aż jedna trzecia wszystkich rezerwacji – o blisko 10 proc. więcej niż w 2020 roku, mimo że koszt tego typu noclegu wzrósł względem poprzedniego roku aż o 19 proc.

– Przed nami ostatni tydzień wakacji, ale to najwyraźniej nie koniec rekordowego sezonu – mówi ekspert Noclegi.pl. – Wrześniowych rezerwacji wciąż przybywa. Jest ich o 66 proc. więcej niż w 2019 roku i 140 proc. więcej niż rok temu! Najwyraźniej do wyjazdu zachęcają ceny, średnio o 28 proc. niższe niż w szczycie wakacji, oraz wciąż odległa wizja czwartej fali pandemii – ocenia.

PAP

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również