Jednocześnie resort finansów podkreślił, że Polska aktywnie wspiera projekt reformy stawek VAT w UE, który dopuszczałby pod pewnymi warunkami stosowanie stawki zerowego VAT-u także na żywność. W komunikacie podkreślono natomiast, że zawsze gdy Polska wnioskowała o zerowy VAT na różne artykuły, odpowiedzi Komisji były negatywne.
„18 listopada br. podczas posiedzenia unijnej grupy roboczej rozmawiano na temat reformy stawek VAT. Polska kolejny raz wnioskowała o szersze stosowanie stawek obniżonych. Służby Komisji potwierdziły celowość przyjęcia zmian w dyrektywie, jako niezbędnych do tego, aby państwa mogły szerzej stosować preferencje stawkowe VAT niż obecnie. Będący przedmiotem prac grupy projekt dyrektywy VAT w zakresie stawek zakłada prawo do szerszego niż obecnie stosowania stawek obniżonych, w tym stawki zero procent. Dotyczy to także żywności. W opinii Komisji dokonanie takiego kroku będzie możliwe dopiero po zakończeniu prac nad projektem dyrektywy VAT” — wyjaśniło Ministerstwo Finansów.
Aktualnie Polska VAT na żywność w Polsce wynosi 5 proc. Jest to najniższa możliwa stawka stawka VAT na gruncie prawa UE.