Według ekspertów rolnych Komisja Europejska wyznaczyła nowe zasady wspólnej polityki rolnej bez rozważenia ich konsekwencji. Dane Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych mówią, że wprowadzenie Zielonego Ładu w rolnictwie doprowadzi do 12 proc. spadku produkcji rolniczej w Europie oraz wzrostu cen żywności o 17 proc. Do tego unijny eksport rolny spadnie aż o 20 proc., przy 2 proc. wzroście importu. W efekcie Amerykanie szacują, że dochody w UE z rolnictwa spadną o 16 proc.
Podobne wnioski wynikają z badań naukowców holenderskiego Uniwersytetu Wagenigen, którzy prognozują że znacząca redukcja stosowania pestycydów i nawozów doprowadzi do obniżenia produkcyjności i znacznych strat w plonach. Na skutek tego w naszym kraju produkcja jabłek spadłaby o 50 proc., rzepaku – o 18 proc., buraków cukrowych – 23 proc., a chmielu – o 16 proc. Osiągnięcie celów Zielonego Ładu zmniejszyłoby też pogłowie zwierząt nawet o 15 proc.
W związku z powyższym Copa-Cogeca wzywa Brukselę do kompleksowego badania dotyczącego wpływu Zielonego Ładu na europejskie rolnictwo, a nie tak jak chce KE serii badań dotyczących różnych celów.
Omawiana Wspólna Polityka Rolna w UE ma wejść w życie już 1 stycznia 2023 r.
Źródło: Polskie Radio 24/PAP