fbpx
Strona głównaWiadomościUSA uznały Huawei i ZTE za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

USA uznały Huawei i ZTE za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

-

Komisarz FCC Geoffry Starks oznajmił, że „niegodny zaufania sprzęt”, wyprodukowany przez Huawei i ZTE, nadal wykorzystywany jest w amerykańskich sieciach telekomunikacyjnych i Kongres musi wyznaczyć fundusze na jego wymianę.

W maju 2019 roku prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie, zabraniające amerykańskim sieciom teleinformatycznym nabywania i użytkowania sprzętu od firm, mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, które zostało powszechnie zinterpretowane jako retorsje wymierzone głównie w Huawei, choć obejmujące w ramach „czarnej listy” wiele innych podmiotów.

Trump powołał się na ustawę, dającą prezydentowi prawo do regulowania wymiany handlowej w przypadku, gdy zagraża ona bezpieczeństwu narodowemu USA.

W sierpniu 2018 roku Trump zakazał amerykańskiej administracji państwowej korzystania ze sprzętu dostarczanego przez ZTE i Huawei.

Huawei zostało następnie oskarżone o okłamywanie banków w sprawie transakcji, które naruszały sankcje ekonomiczne nałożone na Iran, nielegalną działalność i spisek mający na celu kradzież tajemnic handlowych od amerykańskich konkurencyjnych firm.

Koncern oskarżono także o to, że dostarczył Iranowi sprzęt, który umożliwił inwigilację uczestników antyrządowych demonstracji w Teheranie w 2009 roku, a także próbował ukryć interesy, które robi w Korei Północnej, pomimo nałożonych na ten kraj sankcji gospodarczych.

ZTE, które nie zostało objęte czarną listą Trumpa, w 2018 roku otarło się o upadłość po tym, gdy USA zabroniły krajowym dostawcom zapewniania firmie części w związku z interesami chińskiej spółki w Iranie. Zakaz zniesiony został w czerwcu 2018 r. po opłaceniu przez ZTE 1 mld dolarów grzywny.

Stany Zjednoczone od ponad roku naciskają na sojuszników, by całkowicie wykluczyli Huawei i ZTE z wdrożeń sieci 5G. Wskazują przy tym na względy bezpieczeństwa narodowego i domniemane ryzyko wykorzystania przez Pekin sprzętu dostawcy do celów wywiadowczych. Władze komunistycznych Chin i Huawei odrzucają te oskarżenia.

Stany Zjednoczone, podobnie jak kilka innych krajów, podejrzewają, że sprzęt i oprogramowanie Huawei może być wykorzystywane do celów szpiegowskich. Huawei stanowczo temu zaprzecza.

PAP

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również