fbpx
Strona głównaWiadomościAmerykanie wykończą Huawei?

Amerykanie wykończą Huawei?

-

Wartość sprzedaży Huawei w okresie styczeń-wrzesień wyniosła 455,8 mld juanów (71,3 mld dolarów), co oznacza spadek o prawie jedną trzecią względem analogicznego okresu roku wcześniejszego.

Spadki dotknęły głównie sprzedaż smartfonów i innych urządzeń elektronicznych. Jest to efekt wojny handlowej między USA a Chinami, zapoczątkowanej przez Donalda Trumpa. Amerykańska administracja uznała, iż działalność Huawei stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, mimo tego, iż nie znaleziono na te oskarżenia żadnych konkretnych dowodów. Waszyngton zabronił sprzedaży chińskiej firmie komponentów oraz odciął jej możliwość korzystania z usług m.in. Google, takich jak system operacyjny Android czy sklep Google Play.

Na wniosek USA zatrzymano też w Kanadzie wiceprezes przedsiębiorstwa Meng Wanzhou, która przez trzy lata przebywała tam w areszcie domowym. Także w Polsce zatrzymano dyrektora oddziału Huawei w naszym kraju, Weijinga Wanga. Przebywa on w areszcie (z niewielką przerwą) od 2019 roku. Zarzuca mu się szpiegostwo na rzecz Chin.

Aby ratować część ze swojego biznesu, firma sprzedała innemu chińskiemu przedsiębiorstwu swoją markę Honor.

Jedną z twarzy Huawei jest Robert Lewandowski.

AFP

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również