W rankingu znalazło się 1058 firm „jednorożców”, co stanowi wzrost o 472 w stosunku do ubiegłego roku. Wśród państw z 487 jednorożcami prowadzą Stany Zjednoczone, które miały ich o 254 więcej niż w zeszłym roku. Chiny miały 301 „jednorożców” i poprawiły wynik o 74. Indie z kolei wyprzedziły Wielką Brytanię, zajmując trzecie miejsce w rankingu, z 54 „jednorożcami”, co stanowi wzrost o 33 firmy w ciągu ostatniego roku.
ByteDance z Pekinu jest oficjalnie największym jednorożcem na świecie. Wartości firmy wzrosła przez rok z 270 do 350 miliardów dolarów. Fotel lidera utraciła Ant Group z Hangzhou Jacka Ma, z obecną wyceną na poziomie 150 miliardów dolarów. Wycena SpaceX Elona Muska wzrosła o 64 miliardy dolarów do 100 miliardów dolarów, co dało firmie poprawę pozycji z 5 na 3 miejsce. SpaceX jest więc największym „jednorożcem” w USA.
Większość z tych firm powstała średnio osiem lat temu, około 2013 roku. Ponad trzy czwarte z nich, czyli około 81 proc., sprzedaje oprogramowanie i usługi, głownie w branży technologii finansowych, a także usługi oprogramowania, e-commerce i sztucznej inteligencji. Tylko 19 proc. firm sprzedaje produkty materialne i koncentruje się głównie na biotechnologii, technologii medycznej i dobrach konsumpcyjnych. Ponad połowa, około 53 proc. firm, oferuje produkty konsumentom, a 47 proc. to przedsiębiorstwa B2B.
Amerykańskie „jednorożce” zajmują się głównie SaaS (oprogramowanie jako usługa) i technologią finansową, podczas gdy chińskie głównie handlem elektronicznym i technologią HealthTech.
Chińska Sequoia utrzymała tytuł najlepszego inwestora w jednorożce na świecie, podczas gdy Tiger Fund wyprzedził pod tym względem Softbank. Firmy te tworzą „Wielką Trójkę” najlepszych inwestorów w jednorożce na świecie.
Zainwestowały łącznie w połowę znanych na świecie jednorożców. Według rankingu, firmy Insight Partners i Coatue po raz pierwszy wdarły się do jego pierwszej dziesiątki kosztem IDG i Alibaba
Pandaily.com/KR