Na cmentarzu znajduje się około 2500 grobów zwanych Heiliger Sand, czyli ,,Święte Piaski”, niektóre pochodzące z połowy XI wieku. Wśród zdewastowanych grobowców był grób rabina Meira z Rothenburga, znanego jako Maharam, który zmarł w 1293 roku.
Na stronie internetowej miasta można przeczytać , że mieszkańcy ani władze Wormacji nie wierzą w to, jakoby wandalizm był motywowany antysemityzmem lub pobudkami politycznymi. Tymczasem eksperci pracują nad wyczyszczeniem i przywróceniem do stanu pierwotnego zniszczonych pomników.
– Nie wiemy jeszcze, z jakiego materiału wykonana jest farba i jak możemy usunąć zamazania bez uszkadzania cennych nagrobków – powiedział burmistrz Hans-Joachim Kosubek w oświadczeniu.
Według wstępnych ustaleń dotyczy to głównie nagrobków w średniowiecznej części cmentarza, których skały są szczególnie wrażliwe ze względu na wiek. Burmistrz w swoim oświadczeniu nazwał ten incydent policzkiem wymierzonym w miasto.
Warto dodać, że cmentarz odegrał kluczową rolę w staraniach o umieszczenie Wormacji na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jak podaje miasto, cmentarz co roku przyciąga tysiące turystów
Źródło: Marcy Oster/The Jerusalem Post