Wstępne porozumienie ministrów obejmuje m.in. artykuły pierwszej potrzeby, takie jak żywność czy leki. To oznacza, że starania Polski o czasowe stosowanie zerowej stawki na niektóre produkty spożywcze zakończą się sukcesem. UE podejmując decyzję uwzględniła cyfrową transformację gospodarki, a także położyła nacisk na równe traktowanie państw członkowskich UE. Innymi słowy istniejące odstępstwa, które pozwalały niektórym państwom członkowskim na stosowanie preferencyjnych stawek na niektóre produkty, zostały otwarte dla wszystkich państw członkowskich, pod warunkiem, że są one zgodne z uzgodnionymi zasadami.
„Polska od samego początku zdecydowanie popierała szybkie przyjęcie reformy systemu VAT w UE, która zapewnia państwom członkowskim większą elastyczność i równy dostęp do obniżonych stawek VAT” – poinformowało Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE.
Dodatkowo w dyrektywie VAT dodano nowy przepisy, który ma umożliwić państwom członkowskim szybkie reagowanie na wyjątkowe okoliczności, takie jak pandemie, kryzysy humanitarne czy klęski żywiołowe.
Źródło: PAP