Światowy kryzys wywołany pandemią COVID-19 zmienił układ sił na rynku. Część firm została brutalnie potraktowana, inne zdołały przetrwać bez większego szwanku, a niektórym nawet udało się rozwinąć działalność. W efekcie znacznie wzrosła aktywność na rynku fuzji i przejęć.
Od stycznia do października 2020 roku w wyniku tego typu procesów doszło do finalizacji transakcji wartych w sumie blisko 2,2 bln dolarów. To rekord – wynika z badania „European CFO Survey Autumn 2020” przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte. W tym czasie doszło do 321 transakcji fuzji i przejęć o wartości od 500 mln dolarów do 1 mld dolarów, 276 w przedziale 1-5 mld dolarów i 69 o wartości od 5 do 100 mld dolarów. Szczególnie wiele działo się w drugiej połowie roku. Od czerwca do października wartość transakcji na rynku fuzji i przejęć wyniosła 1,4 bln dolarów, czyli o 84 proc. więcej niż w pierwszych pięciu miesiącach poprzedniego roku.
Najdroższe transakcje miały miejsce w branży TMT (telekomunikacja, media, technologie). Od czerwca do października wygenerowały one wartość 488 mld dolarów. Na drugim miejscu znalazły się transakcje realizowane przez fundusze private equity (461 mld dolarów), a podium zamykają usługi finansowe (420 mld dolarów).
Jak zauważają eksperci Deloitte, świat po pandemii zmieni się strukturalnie i systemowo w każdej branży, również na rynku fuzji i przejęć. Firmy muszą zdecydować o kierunku swojej strategii biznesowej, zidentyfikować możliwości i wybrać rynki, na których powinny działać, żeby napędzać wzrost i rentowność.
Źródło: money.pl