Szczególne zainteresowanie inwestorów budzą małe i średnie przedsiębiorstwa, a także te młode spółki, których profil działalności pasuje do założeń odbudowy gospodarek po koronakryzysie. Dotychczas fundusze zainwestowały w nie 358 mln euro, powracając do rekordowego poziomu z przedpandemicznego 2019 roku.
– Branża private equity wspiera więcej firm niż kiedykolwiek w Europie Środkowo-Wschodniej. Są to szybko rozwijające się spółki, które mogą pomóc w odbudowie regionu po pandemii, a także przyczynić się do długofalowego rozwoju gospodarczego i społecznego. Fundusze private equity mogą odegrać ważną rolę, pomagając firmom w pełni wykorzystać ich potencjał – mówi Bill Watson, przewodniczący grupy roboczej ds. Europy Środkowo-Wschodniej działającej w ramach Invest Europe (Invest Europe Central and Eastern Europe Task Force).
Gdy zarobią, wychodzą z inwestycji
Wszystkie inwestycje funduszy w naszym regionie zamknęły się w 2020 roku kwotą 1,7 mld euro. Było to o 49 proc. mniej niż w 2019 roku, głównie z powodu braku wykupów udziałów. Z kolei tak zwane wyjścia z inwestycji przez fundusze (mierzone według wartości początkowej inwestycji) wzrosły o 47 proc. – do 1,4 mld euro w 2020, z czego aż 690 mln euro tych wyjść odbyło się przez giełdy. Udział naszego regionu w ogólnej wartości wyjść z inwestycji w Europie podwoił się – do 5,8 proc. w 2020 roku.
Polska jest największym rynkiem wyjść z inwestycji. Łączna ich wartość wyniosła 954 mln euro. Fundusze zakończyły inwestycje w trzydziestu polskich firmach, co stanowi 28 proc. ogółu liczby wyjść w całym naszym regionie.
Polska ważnym rynkiem
Pieniądze w funduszach są, pozostaje kwestia wyboru dobrze rokujących podmiotów do zainwestowania. Fundusze venture capital pozyskały na nowe inwestycje aż 667 mln euro, co stanowi drugi po 2019 roku, najlepszy wynik w historii. Na wszystkie inwestycje fundusze zebrały miliard euro.
Finansowanie przez fundusze private equity oraz venture capital stało się dla wielu szybko rozwijających się w Polsce firm bardzo atrakcyjną alternatywą dla kredytu bankowego. W Polsce, czyli na największym rynku w Europie, fundusze zainwestowały aż 431 mln euro, czyli jedną czwartą wszystkich środków przeznaczonych dla całego regionu. Pieniądze zostały włożone w 105 polskich spółek, z czego 82 to młode, innowacyjne firmy start-upy. Pod względem wartości inwestycji dopiero na drugim miejscu jest Estonia (21 proc. ogółu wartości inwestycji), potem są Czechy (17 proc.), Węgry (14 proc.) i Chorwacja (9 proc.). Na Węgrzech fundusze venture capital zaufały planom rozwojowym aż 220 firm.
– Spółki wspierane przez private equity w Europie Środkowo-Wschodniej stają się lokalnymi, regionalnymi i globalnymi liderami. Uwydatniają nie tylko talent, umiejętności i przedsiębiorczość obecne w regionie, ale także ogromny potencjał możliwy do wykorzystania dzięki współpracy z doświadczonymi menedżerami – twierdzi Eric de Montgolfier, CEO Invest Europe.
Warto też wiedzieć, że blisko połowa środków zainwestowanych w ubiegłym roku w regionie trafiła do spółek z branży ICT, które stanowiły 47 proc. ogólnej liczby sfinansowanych firm. Jeśli więc potrzebny jest kapitał, warto zwrócić się do funduszy.