Jako najczęstsze objawy wypalenia zawodowego wymienia się fizyczne i psychiczne wyczerpanie, brak satysfakcji z pracy i motywacji do działania oraz długotrwałe zmęczenie. Takie symptomy u siebie zauważa aż 65 proc. Polaków, 27 proc. ich nie widzi, a 8 proc. nie potrafi tego określić.
– Przeciążeni jesteśmy wtedy, kiedy wymagania związane z pracą przekraczają nasze zasoby, czyli następuje swego rodzaju eksploatacja – wydatkujemy energię, ale jej nie odzyskujemy — powiedziała Monika Gendek, psychoterapeutka z Kliniki Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Poznaniu.
Współautor badania i członek zarządu platformy ePsycholodzy.pl Michał Pajdak twierdzi, że duża liczba Polaków z objawami wypalenia zawodowego może zmusić pracodawców do poważnego zmierzenia się z tym zjawiskiem, bo odbije się to na absencji pracowników, niższej produktywności i większej rotacji. Sposobem na rozwiązanie problemu może być sprawiedliwe traktowanie podwładnych, ale też rozsądne obciążanie ich pracą. Pracodawcy muszą też pamiętać, że pracownicy potrzebują urlopów oraz odpoczynku i nie mogą przesadzać z nadgodzinami.
Źródło: PAP