Nowy projekt Banku Światowego nosi nazwę „Program dla wyników”, a środki pożyczkowe w jego ramach zasilą bezpośrednio budżet państwa. Kolejne transze kredytu będą następować po realizacji konkretnych celów programu „Czyste Powietrze”. Mowa tu nie tylko o wymianie tzw. pieców-kopciuchów na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań, ale też chodzi o lepsze ocieplenie domów, czy choćby zwiększenie zaangażowania ze strony banków komercyjnych.
– Wraz z polskimi instytucjami oraz Komisją Europejską trzy lata temu pomogliśmy stworzyć podstawy powszechnego, ogólnokrajowego programu na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Teraz nasza współpraca wchodzi na wyższy poziom poprzez połączenie finansowego i merytorycznego wsparcia, którego celem jest wzmocnienie „Czystego Powietrza”. Chcemy w ciągu pięciu lat naszego partnerstwa wspierać dekarbonizację ciepłownictwa, działać na rzecz zwiększania dostępności programu i pomagać mu przyspieszać – powiedziała dyrektor Banku Światowego na Unię Europejską Gallina A. Vincelette.
Szacuje się, że każdego roku przez złą jakość powietrza w Polsce umiera ponad 46 tys. osób. Zdecydowana większość zanieczyszczeń powietrza, bo aż 80 proc., pochodzi ze spalania złej jakości paliwa w domach jednorodzinnych i to właśnie na nich skupia się nowy projekt Banku Światowego. Polska nie będzie jedynym krajem, który korzysta ze wsparcia Banku Światowego w działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza, bo z różnego rodzaju pomocy od tej instytucji korzystają choćby Chiny, Indie i Meksyk.
Źródło: ISBnews