fbpx
Strona głównaWiadomościPKN ORLEN przedstawił formułę fuzji z Grupą LOTOS

PKN ORLEN przedstawił formułę fuzji z Grupą LOTOS

-

Komisja Europejska zgodziła się na fuzję PKN ORLEN z Grupą LOTOS pod warunkiem m.in. wpuszczenia nowego partnera do akcjonariatu Rafinerii Gdańskiej w wysokości 30 proc. akcji oraz zbycia 80 proc. stacji paliw należących obecnie do Grupy LOTOS. Miał być to – według eurokratów – sposób na ochronę rynku pomimo koncentracji. Płocki koncern przedstawił dziś na konferencji prasowej formułę wypełnienia tych warunków.

30 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej i sektor paliwa lotniczego trafi do saudyjskiego Saudi Aramco. Węgierski MOL przejmie 417 stacji paliw w zamian za 185 stacji tej firmy w Węgrzech i Słowacji, które trafią w ręce PKN ORLEN. ORLEN poinformował ponadto o podpisaniu nowej umowy z Saudi Aramco na dostawy ropy naftowej do 337 tys. baryłek dziennie, czyli 20 mln ton rocznie, i 45 proc. dostaw polskiej firmy, które trafią do rafinerii w Gdańsku, Płocku, Możejkach i Kralupach. Unimot Investments z kolei ma przejąć spółkę Lotos Terminale, by zająć się asfaltami oraz logistyką.

Całkowita wartość zakupu 30 proc. akcji ORLENU przez Saudi Aramco to 2,1–2,2 mld zł, które według prezesa Daniela Obajtka zostaną przeznaczone na inwestycje na rynku detaliczny.

Obajtek zdradził też, że umowa na joint venture zarządzającego Rafinerią Gdańską jest bezterminowa i „na wypadek wystąpienia szczególnych okoliczności jest możliwość wyjścia partnerów, ale co do zasady nie ma tam możliwości dobrowolnego wyjścia”. PKN ORLEN ma prawo pierwokupu i pozostaje operatorem rafinerii, więc decyzje typowo zarządcze będą podejmowane w zależności od udziału w joint venture. Komisja Europejska przedstawiła katalog decyzji, które będą musiały zostać podjęte w drodze konsensusu.

Terminal naftowy w Szczecinie za 200 mln zł przejdzie pod kontrolę firmy Unimot, ale ORLEN będzie miał dostęp do jego mocy.

ORLEN przewiduje, że KE zaakceptuje środki zaradcze w ciągu dwóch miesięcy i fuzja zostanie zakończona na przełomie czerwca oraz lipca tego roku. Transakcja będzie musiała zostać zatwierdzona przez Radę Ministrów przed głosowaniem Walnego Zgromadzenia.

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również