Jednym z największych paradoksów – niektórzy twierdzą nawet, że skandali – systemu gospodarczego Polski ostatnich lat jest brak możliwości neutralnej podatkowo sukcesji w ramach firm rodzinnych. Może zaskakiwać fakt, iż rząd Prawa i Sprawiedliwości, tak chętnie i zdecydowanie odwołujący się do wartości rodzinnych oraz wskazujący na znaczenie polskiego kapitału w krajowej gospodarce nie uchwalił esencjonalnej dla tych przedsiębiorstw ustawy. Nadal ojciec, chcący przekazać spółkę swojemu synowi, który zamierza kontynuować działalność, musi zapłacić blokujące tą decyzję podatki spadkowe. Tak rodzimy kapitał wycieka z Polski a tradycje przedsiębiorczości kultywowane od pokoleń są niweczone. Inaczej jest w wielu krajach Europy, czy w Japonii, gdzie bezproblemowa sukcesja od kilku, a nawet kilkunastu pokoleń jest normą. Zobacz komentarz wideo:
W miniony czwartek odbyło się ważne spotkanie polityków partii rządzącej z przedstawicielami firm rodzinnych, które od dekady walczą o nowe prawo, ułatwiające sukcesję firm rodzinnych. Przez lata tłumaczenia politykom wagi utrzymania tradycji gospodarczej i polskiego kapitału w rękach rodziny wyrosło silne środowisko, działające na rzecz zmiany obecnych regulacji. Fundacja Firm Rodzinnych, Instytut Biznesu Rodzinnego, Stowarzyszenie Firm Rodzinnych oraz Izba Polskich Przedsiębiorców spotkały się w sejmie z inicjatywy posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego z przedstawicielami ministerstw, w tym z Olgą Semeniuk – Pełnomocnikiem Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Z ust pani minister padły bardzo ważne słowa. Otóż do końca roku projekt ustawy gwarantującej neutralną podatkowo sukcesję firm ma być gotowy i ma trafić pod obrady Sejmu. Wypowiedź Olgi Semeniuk:
Naturalnie, ta ważna deklaracja przedstawiciela rządu, wsparta opiniami ekspertów z Ministerstwa Finansów wzbudziła entuzjazm wśród słuchających wystąpienia Olgi Semeniuk przedsiębiorców. Piotr Barełkowski, prezes Izby Polskich Przedsiębiorców uznał tą wypowiedź za historyczną i wskazał na wielkie znaczenie tej bardzo ważnej dla budowania siły krajowego kapitału ustawy. Czy uda się zmienić polskie prawo na korzyść przedsiębiorców? Nie brakuje w nieoficjalnych rozmowach przedstawicieli firm głosów sceptycznych. Dotąd kolejne rządy Zjednoczonej Prawicy ignorowały tę sprawę i próbowały sukcesję wyzyskać podatkowo ze szkodą dla rodzin przedsiębiorców. Mocna deklaracja Olgi Semeniuk uspokaja. Niebawem dowiemy się czy rząd wywiąże się z danego słowa na spotkaniu w polskim parlamencie 19.05.2022 roku.
Piotr Barełkowski