– Cyfryzacja i technologia stanowią od zawsze ogromną szansę na dynamiczny rozwój gospodarki, ale pandemia spowodowała, że nastąpiła prawdziwa rewolucja. Firmy, w tym instytucje finansowe, które potrafiły szybko przenieść się do świata online zyskały ogromną przewagę konkurencyjną, ale i finansową dzięki obniżeniu kosztów – powiedziała prezes City Handlowy Elżbieta Czetwertyńska podczas panelu na EFNI 2021. –Pracodawcy coraz chętniej zezwalają na pracę zdalną, w domu. To szczególnie istotne dla kobiet, które dotąd często były wykluczone, miały przerwę w karierze. Dzisiaj, dzięki pracy online, ich szanse są zdecydowanie większe – dodała.
Pandemia bez wątpienia pomogła usprawnić relacje z klientem, ale też poprawiła kontakty z bankiem, urzędem albo lekarzem. To z kolei pozwoliło zagospodarować zaoszczędzony czas na inne obszary życia, głównie rodzinnego.
– Kilka branż, jak np. farmacja czy transport zobaczyły, że wpływ Chin na światową gospodarkę jest zbyt wielki. Obawiam się jednak, byśmy nie poszli za bardzo w drugą stronę, czyli w kierunku całkowitego uniezależniania się gospodarek krajowych. Musimy tu znaleźć złoty środek – stwierdziła natomiast Przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz. – Drugim zagrożeniem są rosnące w siłę korporacje, których kapitalizacja przekracza PKB nawet dużych krajów. Wtedy pojawia się chęć do sterowania czy regulowania zachowań społecznych. Oczywiście, odpowiedzią na to może być z kolei chęć nadmiernej regulacji przez państwa czy organizacje, jak Unia Europejska. We wszystkich tych aspektach musimy zachować umiar – regulować, ale nie przeregulować – dodała ekspertka.
Wnioskiem podsumowującym EFNI była istotność szybkiej umiejętności przystosowywania się do zmian zachodzących globalnie i swoista elastyczność w świecie gospodarki.
– Pandemia pokazała, jak szybko i znacząco zmienia się świat. Kto zrozumie to szybciej i skuteczniej się dostosuje do tego procesu, wygra w każdym obszarze – podsumowała Czetwertyńska.
(ISBnews)