fbpx
Strona głównaZdrowieEuropejczycy żyją coraz krócej

Europejczycy żyją coraz krócej

-

W 2020 roku średnia długość życia mieszkańca Polski wyniosła 76,6 lat. Krótsza z krajów UE była notowana tylko w Bułgarii (73,6), Rumunii (74,2), na Litwie (75,1), Łotwie (75,7) i Węgrzech (75,7).

Najdłużej żyją mieszkańcy Irlandii – średnio 82,8 lat.

W 2020 roku średnia długość życia w całej Unii spadła o 0,7 roku, co jest m.in. efektem pandemii COVID-19 i gwałtownego zwiększeniu obciążenia służby zdrowia krajów członkowskich.

Raport Komisji Europejskiej na ten temat zwraca uwagę w szczególności na sytuację Rumunii i Bułgarii. W tym pierwszym kraju niepokojąca jest również bardzo duża rozbieżność między tym jakiego wieku dożywają mężczyźni (70,5 lat) i kobiety (78,4 lat). W obydwu państwach wydatki na służbę zdrowia są najniższe w całej UE. W Bułgarii nawet jedna trzecia pacjentów trafia od razu na szpitalne oddziały ratunkowe, często pomijając wizytę u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W ostatnich latach znacznie został też uszczuplony personel medyczny w obydwu tych państwach, głównie z powodu migracji pielęgniarek i lekarzy do bogatszych regionów Unii Europejskiej.

euobserver.com, ec.europa.eu

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również