fbpx
Strona głównaWiadomościWirusolog: 90% Polaków odpornych na COVID-19!

Wirusolog: 90% Polaków odpornych na COVID-19!

-

Wirusolog Profesor Włodzimierz Gut nie martwi się o jesień. Twierdzi że 90% Polaków jest już odporna na Covid.

Skuteczność szczepień

Na początku wprowadzenia szczepień było wiele głosów o tym że przez wrodzoną niestabilność wirusa zmutuje on co sprawi że szczepienia będą nieskuteczne. To na razie się nie stało. Profesor Gut w wywiadzie dla PAP podkreślił że nie obawia się takiego obrotu spraw. Mutacje oczywiście nastąpiły. Profesor powiedział że gdy ich liczba osiągnęła 1600 przestał liczyć, jednak żadna z nich nie zmieniła najważniejszych części struktur wirusa a tym samym nie naruszyła działania szczepionek.

Według profesora już 90% Polaków osiągnęło odporność na Covid-19. Tym samym nie obawia się on powrotu pandemii na jesieni. Koronawirus nie jest tak sezonowym wirusem jak grypa. Większość osób już albo się zaszczepiła albo przechorowała Covid tak więc powrót nowej fali jest mało prawdopodobny. Jeśli porównamy sytuację do zeszłego roku spadek zakażeń jest wyraźny.

Polityka Antycovidowa

Na koniec zapytano Profesora o politykę zapobiegania koronawirusowi w różnych częściach świata. Gut wyraził dezaprobatę polityce Chin i innych krajów Azji. Podkreślił że z punktu widzenia biologa twardy lockdown w tej sytuacji nie ma sensu. Profesor spekuluje że może mieć ona cele polityczne aniżeli sanitarne jednak jako biolog powstrzymuje się od sądów politycznych.

Faktycznie chińska polityka zero covid może mieć za cel coś innego niż powstrzymanie wirusa. Być może jest to narzędzie kontroli obywateli. Jednak wydaje się to mało prawdopodobne. Zdesperowani ludzie są trudniejsi do kontroli a gdy odbiera się im podstawowe warunki życia desperacja rośnie. Chiński rząd ma w tym na pewno jakiś cel. Być może w chinach powstała nowa, groźniejsza odmiana którą chiński rząd tuszuje? Jest to co najwyżej spekulacja. Jedynymi którzy wiedzą na pewno są sami autorzy tej polityki.

Źródło: PAP

 

 

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również