fbpx
Strona głównaWiadomościFirmy chętnie rozliczą VAT grupowo

Firmy chętnie rozliczą VAT grupowo

-

Mowa tu o przepisach, które wejdą w życie 1 lipca 2022 r. i wprowadzą dobrowolne rozwiązanie dla przedsiębiorców, w ramach którego dla celów VAT grupa powiązanych firm staje się jednym podatnikiem VAT.

Taka metoda interesuje 61 proc. polskich firm, ale istotne są dla nich szczegóły. Z kolei 3 proc. przedsiębiorców uważa grupy VAT za „bardzo interesujące”, natomiast dla 21 proc. byłoby to nieatrakcyjne rozwiązanie.

– Choć w Polsce nie ma ograniczeń branżowych, to ze względu na niepełne prawo do odliczenia, naturalnymi kandydatami do tworzenia grup VAT będzie w pierwszej kolejności sektor finansowy, ubezpieczeniowy oraz medyczny. Z pewnością również podatkowe grupy kapitałowe mogą być zainteresowane dołączeniem konsolidacji VAT do już istniejących rozwiązań w podatku dochodowym – powiedział partner w CRIDO Michał Borowski. – Ze względu na brak ograniczeń branżowych wdrożone w Polsce rozwiązania w zakresie grup VAT mają dość szeroki potencjał zastosowania. Aby odpowiedzieć na pytanie, czy jest to rozwiązanie optymalne dla danej grupy firm należy przyjrzeć się specyfice jej działalności, powiązań i realizowanym transakcjom – dodał ekspert.

Specjaliści z CRIDO wymienili wady i zalety polskich przepisów dotyczących grup VAT. Jako plusy wymieniają brak konieczności wystawiania faktur i opłacania VAT od transakcji w ramach grupy, ale też ograniczenie ryzyka podatkowego w sytuacji, gdy w transakcjach w ramach grupy stosowane są stawki obniżone lub zwolnienia oraz brak konieczności stosowania podzielonej płatności. Wśród minusów CRIDO wymieniło solidarną odpowiedzialność członków grupy za zobowiązania w ramach VAT, a także konieczność prowadzenia dodatkowej ewidencji w zakresie nieopodatkowanych transakcji prowadzonych w ramach grupy oraz możliwe problemy z zebraniem danych potrzebnych do wystawienia JPK VAT dla całej grupy.

Źródło: PAP

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również