Główny Urząd Statystyczny właśnie podał dane dotyczące inflacji. Okazuje się, że roczna inflacja w marcu 2022 roku wyniosła 10,9%. Tak źle nie było od lipca 2000 roku, czyli od prawie 22 lat. Na wysokie dane wpłynęło kilka czynników.
Dwucyfrowa inflacja w marcu 2022 roku
Można było spodziewać się wysokiej inflacji ze względu na wojnę w Ukrainie, a także coraz wyższe ceny paliw i energii elektrycznej. Okazuje się, że to właśnie ten ostatni czynnik najmocniej wpłynął na dane w marcu 2022 roku. Warto dodać, że opublikowane przez GUS statystyki to tzw. szybki szacunek, który zostanie zweryfikowany. Dokładne dane poznamy 15 kwietnia.
Co zdecydowało o tak wysokiej inflacji?
Na wysoką inflację wpłynęły następujące wzrosty cen:
-
paliw – 33,5%
-
żywności i napojów bezalkoholowych – 9,2%
-
nośniki energii (w tym prąd, gaz, opał) – 23,9%.
W koszyku inflacyjnym najwięcej zajmuje żywność, jednak podrożała ona stosunkowo najmniej. Na drugim miejscu znajdują się nośniki energii, a na trzecim paliwa. Właśnie dlatego inflacja nie jest jeszcze wyższa.
Tak źle było w lipcu 2000 roku
Inflacja zdecydowanie pobiła kolejny rekord, przynajmniej jeśli chodzi o XXI wiek. Ostatni raz jej poziom był tak wysoki w lipcu 2000 roku, a więc prawie 22 lata temu. Niestety zdaniem analityków przez cały 2022 roku inflacja będzie bardzo wysoka, a ceny żywności będą rosły bardzo dynamicznie. Zgodnie z najnowszymi szacunkami inflacja nieco spadnie w 2023 roku, natomiast zauważalnie dopiero w 2025 roku.
Inflacja miesiąc do miesiąca również bardzo wysoka
Widoczny jest także wzrost cen między lutym 2022 a marcem 2022, czyli miesiąc do miesiąca. Inflacja wyniosła 3,2%. Tak wysoki wskaźnik był ostatni raz w styczniu 1996 roku, a więc 26 lat temu.