W najnowszym spotkaniu poświęconym możliwościom, ale także i ograniczeniom rozwojowym firm, wzięli udział:
- Bartłomiej Wróblewski – przewodniczący sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. deregulacji
- Andrzej Sadowski – prezydent Centrum im. Adama Smitha
- Dariusz Bojsza – prezes Stowarzyszenia Inicjatywa dla Środowiska, Energii i Elektromobilności
- Ryszard Hordyński – dyrektor ds. strategii i komunikacji, Huawei Polska
- Piotr Hofman – prezes Grupy Inwest i wiceprezes Forum Polskiej Gospodarki Sp. z o.o.
- Piotr Palutkiewicz – wiceprezes zarządu Warsaw Enterprise Institute
- oraz jako moderator Krzysztof Budka – red. nacz. „Forum Polskiej Gospodarki”
Jak podtrzymać rozwój?
Wprowadzając do całego wydarzenia, Piotr Hofman nakreślił główny sens spotkania. Jednym z kluczowych wyzwań, jakie nas wszystkich czeka, jest podniesienie innowacyjności polskiej gospodarki. Jeżeli udałoby się to osiągnąć, pozwoliłoby to wyjść polskiej gospodarce ze zdefiniowanych swego czasu przez premiera Mateusza Morawieckiego pułapek rozwojowych.
– Musimy znaleźć taki model funkcjonowania polskiej gospodarki, by była ona konkurencyjna, efektywna oraz innowacyjna, przynosząc polskim obywatelom zadowolenie. Dlatego m.in. organizujemy Forum Inwestycji, by o tych problemach rozmawiać w jak najszerszym gronie interesariuszy – mówił Piotr Hofman w imieniu organizatora wydarzenia.
Jego zdaniem, by móc osiągać dalsze sukcesy gospodarcze, musi powstać przede wszystkim dobry klimat do inwestowania. Jest to tym bardziej niezbędne, gdyż w perspektywie najbliższych lat cała światowa gospodarka będzie dalej szybko i radykalnie się zmieniać – w krajobrazie tworzącym się po pandemii. Tym istotniejsze jest, by Polska nadążyła za tymi zmianami.
– Mamy cały czas silny wzrost gospodarczy, oparty o kilka solidnie przeprowadzonych działań – stwierdził Piotr Hofman. – Jednak rodzime firmy, w których akumulowany jest kapitał, powinny mieć coraz lepsze warunki do zwiększania swoich możliwości rozwojowych, by móc dostarczać na rynki produkty najwyższej jakości – dodał.
Podstawą proste i niezmienne prawo
Uczestnicy debaty zgodzili się, że dobry klimat do inwestowania, a także do dalszego rozwoju przedsiębiorczości, możliwy jest w sytuacji istnienia prostego i nie zmienianego w dłuższym okresie prawa. Zdaniem red. nacz. „FPG” Krzysztofa Budki, dodatkowo bardzo potrzebne jest prawo równe dla wszystkich – podmiotów zagranicznych oraz dla firm polskich.
Poseł Bartłomiej Wróblewski, przewodniczący powołanej niedawno przez Sejm Komisji Nadzwyczajnej ds. deregulacji, zgodził się z tezą, że choć dotychczasowy wzrost polskiej gospodarki jest wysoki, mogą jednak obecnie dać o sobie znać problemy szczególnie dotykające przedsiębiorców, bo wiele przestrzeni życia gospodarczego jest przeregulowanych. – Firmy zabija biurokracja, zdajemy sobie z tego sprawę i wiemy, że należy to zmienić – podkreślił.
W opinii dyskutantów, szczególnych zmian wymaga przede wszystkim otoczenia prawne przedsiębiorczości, bo system prawny jest coraz bardziej skomplikowany. Poseł Bartłomiej Wróblewski zauważył, że wciąż brakuje konkretnych propozycji rozwiązań całościowych, które mogłyby wyartykułować liczne przecież stowarzyszenia przedsiębiorców. Jego zdaniem w pierwszym rzędzie niezbędne jest uproszczenie prawa, w tym szczególnie systemu podatkowego. Dobrze by się stało, gdyby udało się także ustalić niezmienność prawa dotyczącego firm na 5, 10 czy 15 lat. Pozwoli to im łatwiej i szybciej się rozwijać oraz pokonywać bariery wychodzenia z produktami na europejskie i globalne rynki.
Obciążenia firm rosną, co dalej?
Z perspektywy widzenia Andrzeja Sadowskiego, prezydenta Centrum im. Adama Smitha, w ostatnich latach wzrosły ciężary nakładane na przedsiębiorców oraz czas, który muszą poświęcać na przebijanie się przez gąszcz przepisów. Jego zdaniem obniżenie podwyższonej składki zdrowotnej w Polskim Ładzie jest tylko odroczeniem istniejącego już wyroku. Istnieje jednak możliwość przeprowadzenia całościowej reformy systemu prawnego, warunkującego działalność przedsiębiorców. Taka zmiana prawa przyspieszyłaby rozwój polskiej gospodarki.
– Poziom inwestycji w gospodarce miał wzrosnąć, a w stosunku do 2015 roku nie tylko nie wzrósł, ale wręcz spadł. Należy więc przyczyniać się do takich zmian prawnych, które zmniejszą przestrzenie, w których pojawiają się ograniczenia działalności gospodarczej – dodał Piotr Palutkiewicz, wiceprezes zarządu WEI.
Poseł Bartłomiej Wróblewski zaznaczył jednak, że istnieje systemowy problem w dokonywaniu rewolucyjnej zmiany otoczenia regulacyjnego firm. – Będzie trudno wprowadzić od razu całościową reformę prawa podatkowego. Spróbujmy robić to stopniowo, zaczynając na przykład od podatku dochodowego i akcyzy – powiedział.
Istotnym spostrzeżeniem podzielił się Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji firmy Huawei Polska. – Żyjemy w czasach, w których każdy może zadecydować, gdzie założy firmę. Polska musi sprostać globalnej konkurencji z innymi krajami i tworzyć przyjazny ekosystem, który przyciągnie nie tylko kapitał, ale także innowatorów. To oni będą zmieniali rzeczywistość z korzyścią zarówno dla siebie, jak i otoczenia, w którym działają – zauważył.
Rynek OZE wymaga prostych regulacji
W ostatnich latach dużą dynamiką wzrostu wykazywały się inwestycje w odnawialne źródła energii. Szczególne przyspieszenie nastąpiło na rynku prosumenckich instalacji fotowoltaicznych. W opinii Dariusza Bojszy, prezesa Stowarzyszenia Inicjatywa dla Środowiska, Energii i Elektromobilności, istnieje jednak pilna konieczność przyspieszenia prac regulacyjnych, szczególnie dotyczących doskonale rokujących technologii w obszarze OZE: biogazowych, biometanu oraz wodorowych, a także całościowego uporządkowania i uproszczenia prawa dotyczącego OZE. Pozwoliłoby to inwestować i łatwiej rozwijać się przedsiębiorstwom w kolejnych obszarach dostarczania zielonej energii.
O potrzebie tworzenia dalszych, dobrych warunków do inwestowania i rozwoju innowacyjnej przedsiębiorczości, mówił też Ryszard Hordyński. – Wsparcie innowacji na poziomie krajowym wymaga dobrego partnerstwa publiczno-prywatnego. Bez tego polski mały i średni biznes nie przejdzie w szybkim tempie transformacji cyfrowej. Niezbędnym komponentem tej zmiany jest także przyjazna legislacja – podsumował dyrektor ds. strategii i komunikacji firmy Huawei Polska.
Relacjonował Robert Azembski