Chodzi głównie o postępowania przed sądami administracyjnymi, które dotyczą np. patentów na leki.
— Krajowi Producenci Leków zwracają uwagę na przedłużające się procedury opóźniające wprowadzanie na rynek leków generycznych. To przede wszystkim przewlekłość postępowań o unieważnienie patentów i dodatkowych praw ochronnych z uwagi na ich niesłuszne udzielenie, szczególnie w przypadku Naczelnego Sądu Administracyjnego, gdzie okres oczekiwania na rozstrzygnięcie wynosi obecnie około trzech lat. Skutkuje to obowiązywaniem niesłusznie przyznanych patentów, które ograniczają lub przynajmniej opóźniają konkurencję na rynku — wyjaśnił w komunikacie Kacper Olejniczak, ekspert Konfederacji Lewiatan.
Konfederacja Lewiatan wskazuje na dodatkowe ograniczenia na rynku leków. Jako barierę dla konkurencyjności wymieniono częstą praktykę wydawania przez sądy postanowień o udzieleniu zabezpieczenia powództwa. Z kolei monopol rynkowy przedłuża się przez składanie przez posiadacza patentu wniosku o zawieszenie postępowania dotyczącego udzielenia dodatkowego świadectwa ochronnego (SPC), co z kolei skutkuje znacznym opóźnieniem możliwości wszczęcia procedury jego unieważnienia.
Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego wspólnie z Konfederacją Lewiatan twierdzą, że powyższe problemy ograniczają pacjentom dostęp do terapii, a Narodowy Fundusz Zdrowia musi płacić więcej na refundację leków.
Źródło: Konfederacja Lewiatan