Wśród 37 państw OECD Polska uplasowała się dopiero na miejscu 36. Gorzej jest tylko we Włoszech. Natomiast pierwsze trzy miejsca zajęły: Estonia, Łotwa i Nowa Zelandia.
Na ostateczny wynik rankingu składały się punktacje z następujących obszarów: podatek od firm, podatek indywidualny, podatek konsumpcyjny, podatek od nieruchomości oraz zasady opodatkowania transgranicznego.
W zeszłorocznym rankingu nasz kraj zajął to samo 36. miejsce, a jeszcze w 2019 r. był na pozycji 33.
Powinniśmy się wzorować na najlepszych. Eksperci Fundacji Podatkowej piszą, że system podatkowy Estonii jest najbardziej konkurencyjny w OECD. Łotwa, która niedawno przyjęła estoński system opodatkowania osób prawnych, posiada również stosunkowo wydajny system opodatkowania dochodów z pracy. Nowa Zelandia ma stosunkowo płaską i niską stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych, który również w dużej mierze zwalnia z opodatkowania zyski kapitałowe, dobrze skonstruowany podatek od nieruchomości oraz szeroką bazę podatku od wartości dodanej. Szwajcaria ma dość niską stawkę podatku od osób prawnych, niską, szeroką bazę podatku konsumpcyjnego i podatek dochodowy od osób fizycznych, który częściowo zwalnia z opodatkowania zyski kapitałowe.