fbpx
Strona głównaWiadomościPolitykaPREMIER Hiszpanii SZPIEGOWANY PEGASUSEM

PREMIER Hiszpanii SZPIEGOWANY PEGASUSEM

-

Jak poinformował przedstawiciel hiszpańskiego rządu na telefonach premiera tego kraju, Pedro Sáncheza i minister obrony, Margarity Robles, wykryto ślady zainfekowania systemem Pegasus. Informacja wyszła na jaw na 2 miesiące przed szczytem NATO w Madrycie. Rząd Hiszpanii również jest oskarżany o używanie Pegasusa wobec zwolenników niepodległości Katalonii i innych regionów Hiszpanii.

Atak nastąpił „z zewnątrz”

Jak poinformował hiszpański minister ds. prezydencji, kontaktów z parlamentem i pamięci demokratycznej, Félix Bolaños, atak miał na telefon premiera miał miejsce w maju 2021. Włamanie do telefonu Robles odbyło się natomiast w czerwcu tego roku.

Działania prowadzone miały być „z zewnątrz”, co według Bolaños’a oznacza, że nie były autoryzowane przez hiszpański sąd i nie były powiązane z pracą śledczych. Ukradziono wiele istotnych danych. Raporty dotyczące ataku przekazano już wymiarowi sprawiedliwości. Posłużą one jako materiał dowodowy.

Rząd sam wcześniej używał Pegasusa

Lewicowy rząd Sáncheza sam został wcześniej oskarżony o masowe używanie Pegasusa wobec opozycji. Miało do tego dojść w latach 2017-2020. Jak twierdzi barceloński dziennik „La Vanguardia”, miało w tym czasie dojść do podsłuchiwania rozmów ponad 60 działaczy katalońskich.

Obawy przed szczytem NATO

Jak dziś poinformowały hiszpańskie media, kilka ambasad krajów zachodnich wyraziło obawy związane ze słabością hiszpańskich służb wywiadowczych. Niepokoją się oni, że CNI nie będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwa podczas planowanego na koniec czerwca szczytu NATO w Madrycie.

Ma to związek nie tylko z faktem, że nie obroniły one członków hiszpańskiego rządu przed kradzieżą danych. Obawy budzi także sam rząd, do którego oprócz centrolewicowej Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) Sáncheza, należy także skrajnie lewicowa i antynatowska partia Unidos Podemos. Ma ona z tego tytułu dostęp do niejawnych informacji dotyczących bezpieczeństwa. Podobna sytuacja dotyczy również  części ugrupowań separatystycznych, jak katalońskie ERC i baskijskie Bildu. Mają one mieć silne powiązania z Kremlem oraz posiadają przedstawicieli w parlamentarnej komisji ds. tajemnic państwowych.

Szczyt NATO zacznie się 29 czerwca i potrwa jeden dzień. Zastosowane mają zostać specjalne środki bezpieczeństwa. Ma to związek z licznymi możliwymi działaniami przeciwników NATO. Do potencjalnych zagrożeń należą działania rosyjskiego wywiadu, możliwy atak dżihadystów oraz akcje organizowane przez grupy antysystemowe powiązane z Unidos Podemos.

Czym jest Pegasus?

Pegasus jest programem wywiadowczym stworzonym przez izraelską firmę NSO Group. Jak twierdzą media, światowe rządy i inne podmioty wykorzystują go do szpiegowania polityków, dziennikarzy i innych ważnych osób na całym świecie. Afery związane z wykorzystywaniem Pegasusa przeciwko opozycji miały już miejsce w Hiszpanii, Austrii, czy na Węgrzech.

Również w Polsce pojawiły się oskarżenia wobec rządu o inwigilowanie Pegasusem przedstawicieli opozycji, m.in. senatora PO, Krzysztofa Brejzy. W styczniu powstała senacka komisja śledcza, która ma wyjaśnić tę kwestię. Planowana była także komisja sejmowa ds. podsłuchów w latach 2006-2021. Wzywali do tego przedstawiciele opozycji oraz Paweł Kukiz, który gwarantował zapewnienie większości potrzebnej do powstania komisji. Do głosowania w tej sprawie, jednak, dotąd nie doszło.

Na środowym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego odbędzie się debata dotycząca wykorzystania Pegasusa przez rządy UE przeciw osobom prywatnym. Ofiarą inwigilacji paść mieli również niektórzy posłowie do PE.

Źródła: PAP, Onet, Interia, Twitter

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również