fbpx Free Porn
xbporn

Strona głównaWiadomościPrzyszłość to konwergencja technologii

Przyszłość to konwergencja technologii

-

Tempo, w jakim rozwija się technologia, jest znacznie szybsze, niż ktokolwiek mógł się spodziewać. W ciągu tej dekady będziemy świadkami większych wstrząsów i wytworzymy większe bogactwo niż przez ostatnie 100 lat” – uważają Peter H. Diamandis i Steven Kotler, autorzy książki „Przyszłość jest bliżej niż nam się wydaje. Jak konwergencja technologii radykalnie zmieni biznes, przemysł i nasze życie?”.

Peter H. Diamandis to założyciel 15 firm technologicznych, futurolog i przedsiębiorca branży kosmicznej. Z kolei Steven Kotler jest dziennikarzem dwukrotnie nominowanym do Nagrody Pulitzera – światowym ekspertem w dziedzinie maksymalizacji osiągnięć. Obaj są autorami bestsellerów z listy „New York Timesa”, dotyczących tematyki najnowszych technologii.

Twórcza synergia technologii

Najbardziej fascynujące i twórcze dla rozwoju okazuje się – co analizują autorzy – łączenie najnowocześniejszych technologii. Konwergencja ta przejawia się we współczesnej gospodarce i stopniowo przebudowuje wszystkie obszary naszego życia. Procesy te widać najbardziej w przodujących technologicznie krajach świata, takich jak USA czy Chiny, ale stopniowo będę widoczne też u nas. Nad najnowszymi rozwiązaniami pracują amerykańskie i chińskie giganty technologiczne: Google, Microsoft, Baidu, Tancent, Alibaba, Amazon, czy SpaceX, ale także setki małych startupów.

Mówiąc o konwergencji, myślimy o sytuacji, gdy spotykają się sztuczna inteligencja, Internet 5G, a niedługo 6G, robotyka, technologia kwantowa, rzeczywistość wirtualna, biologia cyfrowa, wszechobecne sensory zderzają się z drukiem 3D i łańcuchem bloków (technologia blockchain). Rozwojowi tych technologii towarzyszy dziś ich przenikanie się, co tworzy twórczą synergię przejawiająca się w różnych branżach – od transportu, zdrowia, sprzedaży, do reklamy, edukacji, rozrywki, czy finansów.

Transport autonomiczny, inteligentne drony, domy w 3D

Połączenie sztucznej inteligencji, technologii 5G, wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości może przyczynić się np. do zapewnienia taniej edukacji, rozrywki i możliwości kompleksowej opieki medycznej w różnych zakątkach świata, niezależnie od miejsca zamieszkanie i statusu społecznego. Sztuczna inteligencja w połączeniu z internetem i wszechobecnymi sensorami coraz powszechniej analizują nasze zachowania, podają diagnozy rozwiązania problemów i propozycje zachowań, co także jest coraz powszechniej wykorzystywanie np. w medycynie.

W technologii 3D powstają już domy, co w przyszłości może prowadzić do radykalnego zmniejszenia kosztów budowy. Z kolei inteligentne drony dostarczają jedzenie, a pojazdy autonomiczne wykorzystywane są w transporcie, szczególnie w Azji – rozwój tego trendu przyspieszyła pandemia. Dzięki autonomicznym samochodom elektrycznym zyskamy też tańsze i bardziej ekologiczne możliwości transportu.

Z kolei połączenie wirtualnej rzeczywistości i sztucznej inteligencji otwiera szerokie pole do popisu m.in. w edukacji i reklamie, dostosowując obrazy do naszej percepcji zainteresowań i upodobań, a także otwiera możliwości odwiedzania, obserwacji i badania poszczególnych miejsc zdalnie.

Wzrasta dziś ogromnie możliwość analizy danych, wyciągania z nich wniosków i ekspresowego i przekazywania. To wszystko w połączeniu ze sztuczną inteligencją będzie tworzyć, i już tworzy, nowoczesny świat jutra. Jak procesy konwergencji tych technologii przekształcą obecne branże? Jak zmienią się metody wychowywania dzieci, sposoby rządzenia państwami, czy działania służące wspólnej ochronie przyrody? Oto pytania stawiane przez autorów książki, po którą warto sięgnąć.

Technologia nam zagraża?

Wizja ogromnego tempa rozwoju technologicznego i jego skutków, przedstawiana przez autorów, może wydawać się nazbyt futurystyczna. Jednak globalne procesy i trendy są widoczne. Pytanie dotyczy tylko szybkości zmian i skali wykorzystania korzyści z konwergencji technologicznej, jej rozłożenia w świecie.

Krytycy ekspresowego i nieograniczonego postępu technologicznego wskazują na zagrożenia płynące z tego procesu – zwiększenie nierówności w świecie i bezrobocia, związanego z zastępowaniem ludzi przez maszyny. Takie zagrożenie istnieje i należy je mieć na uwadze. Nierówności na świecie rosną, ale jednocześnie, dzięki postępowi technologicznemu, miliony ludzi wydobywane są ze skrajnej biedy i otwierają się przed nimi nowe możliwości w zglobalizowanym świecie, związane z powszechnym i tanim dostępem do Internetu i najnowszych technologii.

Peter H. Diamandis i Steven Kotler, „Przyszłość jest bliżej niż nam się wydaje. Jak konwergencja technologii radykalnie zmieni biznes, przemysł i nasze życie?”, Poltext, 2021

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również