fbpx
Strona głównaWiadomościStopa bezrobocia w Polsce wciąż niska - dane zaskakują

Stopa bezrobocia w Polsce wciąż niska – dane zaskakują

-

Najnowsze dane Eurostatu wykazały, że w lutym 2022 roku stopa bezrobocia w Polsce wynosi tylko 3%. Jest to drugi najlepszy wynik w Unii Europejskiej, zaraz po Czechach. Warto jednak zaznaczyć, że w Polsce coraz wyższe może być bezrobocie ukryte, również ze względu na napływ uchodźców. 

Stopa bezrobocia w Polsce bardzo niska według Eurostatu i GUS

Dane Eurostatu pokazują procent osób niepracujących, które jednak mogą i chcą znaleźć pracę. Z kolei GUS w swoich obliczeniach uwzględnia osoby zarejestrowane w urzędach pracy. Wiadomo jednak, że nie każdy decyduje się na rejestrację, a tym samym bezrobocie ukryte może być wyższe. Zgodnie z informacjami z Eurostatu w Polsce bezrobocie jest na poziomie 3%, natomiast GUS podaje 5,5%. Na tej podstawie można stwierdzić, że w naszym kraju stopa bezrobocia jest o około 1,1% niższa niż rok temu, w czasie pandemii i lockdownów gospodarczych.

Co z bezrobociem w kolejnych miesiącach?

Dotychczasowe dane są bardzo optymistyczne, jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że bezrobocie wzrośnie w marcu i może kolejnych miesiącach. Będzie to związane z jednej strony z napływem uchodźców, a z drugiej z coraz większymi problemami ze znalezieniem pracy.

Osoby z Ukrainy będą mogły rejestrować się w urzędach pracy, chociaż oczywiście nie zrobią tego wszyscy. Biorąc pod uwagę, że w Polsce jest już ponad 2 miliony uchodźców, bezrobocie wzrośnie nawet jeśli w urzędach zarejestruje się tylko 10 lub 20% z nich. Statystyki wskazują na to, że liczba wolnych miejsc pracy w Polsce jest niewystarczająca. Zatrudnienie znajdzie prawdopodobnie co 5 uchodźca, a do tego dochodzą jeszcze Polacy poszukujący pracy.

 

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również